Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pomóżmy tym, którzy nie nadążają

Wiele ważnych osobistości pojawiło się na spotkaniu noworocznym u prezydenta Koszalina, Piotra Jedlińskiego.

Spotkanie noworoczne u prezydenta odbyło się po raz pierwszy w nowej Filharmonii Koszalińskiej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się ludzie z różnych środowisk: kultury, nauki, biznesu, duchowieństwa, mediów, sportu, służby zdrowia, służb mundurowych. Jednym z zaproszonych gości był bp Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

- Żyjemy w  świecie, którzy przez wiele lat budował struktury przemysłowe, socjalne i inne. To pokazuje wielką nadzieję na przyszłość, ale przy tym pięknym rozwoju, trzeba spojrzeć na tych, którzy tego rytmu nie wytrzymują. Jest trochę ludzi, którym brakuje chleba i pracy. Musimy pochylić się nad człowiekiem, który czasem nie nadąża za pędzącym światem - mówił w filharmonii biskup. - Możemy w tym roku wyburzyć jeszcze wiele niepotrzebnych murów, przetrzeć trochę ścieżek, znaleźć drogi do siebie. Wszystko dla dobra tego miasta i ludzi. Chciałbym Koszalinowi życzyć odwagi patrzenia na rzeczywistość z głębi. Najlepiej z głębi serca. Wtedy wielu tym, którym jest trudno, będzie się żyło piękniej.

Pomóżmy tym, którzy nie nadążają   Podczas uroczystego spotkania goście wysłuchali też krótkiego koncertu Filharmonii Koszalińskiej Justyna Steranka /GN W trakcie spotkania wręczono Koszalińskie Orły w siedmiu kategoriach: kultura, zdrowie, społeczna odpowiedzialność, sport, edukacja, gospodarka i modernizacja roku. Nagrodę w trzeciej kategorii otrzymał ks. Kazimierz Bednarski, dyrektor i współtwórca Katolickiej Szkoły im. Jana Pawła II w Koszalinie oraz proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie.

- Odpowiedzialność społeczna jest potrzebna po to, by dobrze żyć. Mamy przecież wspólne klatki schodowe, chodniki, trawniki, które czasem są niszczone czy zaśmiecane. Świadomość społeczna może to zmienić - wyjaśnia ks. Bednarski. Jak przyznaje, czuje się odpowiedzialny za edukację młodych ludzi. - Bycie przez wiele lat w środowisku nauczycielskim sprawiło, że widzę ogromną potrzebę dobrego wychowania i edukacji młodych ludzi. Ja jako kapłan mam tym bardziej poświęcać się dla innych. W tym poświęceniu leży moje szczęście i moja wartość. Jeśli tego nie ma, pozostaje egoizm i pycha, a wtedy ludzie odchodzą - tłumaczy duszpasterz.

Koszalińskie orły w pozostałych kategoriach otrzymali: kultura - Ryszard Ulicki, zdrowie - Elżbieta Zinka, sport - Igor Miličić, edukacja - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie, gospodarka - Milena Trojanowska, właścicielka Fabryki Flag "Linea" oraz modernizacja roku - Szpital Wojewódzki w Koszalinie. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama