Nowy numer 2/2021 Archiwum

Kolędnicy już idą

Ponad pół tysiąca uczestników z 19 placówek bierze udział w Regionalnym Przeglądzie Jasełek "Idą kolędnicy".

Za nimi pierwszy dzień prezentacji. Na deskach sceny w kołobrzeskim Klubie Garnizonowym wystąpiło już 10 zespołów. Kolejne kolędować będą jutro. Uczestnicy przyjechali na XI edycję przeglądu z całego regionu. Wśród nich zarówno maluchy, jak i dojrzała młodzież.

– Tegoroczną niespodzianką są również dorośli, którzy odważyli się wziąć udział w zabawie. Do przeglądu zgłosiło swoje jasełka grono pedagogiczne z Trzebiatowa, nauczyciele są również w zespole aktorskim Szkoły Podstawowej nr 6 z Kołobrzegu – cieszy się Elżbieta Kamińska, katechetka z SP nr 5 w Kołobrzegu i współorganizatorka przedsięwzięcia.

Jak informuje pani Elżbieta, w tym roku twórcy jasełek postawili głównie na współczesne obrazy. – Są przedstawienia bardzo refleksyjne, poruszające, są także takie, w których występują postacie z bajek, ale wszystkie one odwołują się do najważniejszych wartości, które związane są z narodzeniem Bożego Syna – opowiada.

W przeglądzie chodzi głównie o danie dzieciom możliwości artystycznego opowiedzenia historii Bożego Narodzenia, kultywowanie polskiej tradycji, wspólne śpiewanie kolęd, a także integrację uczniów.

– W każdej placówce organizuje się jasełka, więc dlaczego nie wyjść z nimi na zewnątrz, dać dzieciom szansę zaprezentowania się na prawdziwej scenie, przed prawdziwą publicznością? Tym bardziej, że w przeglądzie biorą udział, co bardzo cieszy, także zespoły teatralne z niewielkich placówek. Dla niektórych dzieci będzie to być może jedyna okazja do takiego występu – tłumaczy E. Kamińska.

Na scenie występują także aktorzy niepełnosprawni ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego „Okruszek” i  z oddziałów integracyjnych. Kolędowanie jest więc również sposobem na przełamywanie barier między dziećmi sprawnymi i tymi, dla których nie tylko występy aktorskie są nie lada wyzwaniem.

Organizatorami przeglądu są kołobrzeskie Szkoły Podstawowe nr 3 i 5, Klub Wojskowy i Regionalne Centrum Kultury.

Wielka gala, podczas której dowiemy się, które jasełka w tym roku spodobały się jurorom najbardziej, już w czwartek w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu od godz. 10.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama