Nowy numer 13/2024 Archiwum

Z czym do papieża Franciszka?

W siedzibie koszalińskiej kurii odbyła się specjalna konferencja prasowa przed wyjazdem biskupów do Rzymu w ramach wizyty "ad limina Apostolorum".

Z czym do papieża Franciszka?   Wtorek, 28 stycznia: Konferencja prasowa w koszalińskiej kurii: bp Edward Dajczak i ks. dr Kazimierz Klawczyński, wicekanclerz ks. Wojciech Parfianowicz /GN Podczas wtorkowej konferencji bp Edward Dajczak wiele miejsca poświęcił czekającemu go spotkaniu z papieżem Franciszkiem. - Na pewno podziękuję mu za adhortację "Evangelii gaudium", w której papież zachęca do zmiany duszpasterstwa z czysto katechizmowego na misyjne, wzywając nas do swego rodzaju "wyjścia na ulicę". Dla mnie, jako biskupa, to jest wielka inspiracja i potwierdzenie słuszności pewnych kierunków w ewangelizacji, które obraliśmy także w naszej diecezji.

- Myślę, że możemy mieć satysfakcję, że w tym przeorientowaniu duszpasterstwa, wśród diecezji w Polsce jesteśmy gdzieś w czołówce. To, co próbujemy u nas tworzyć, ma taką wyraźnie ofensywną misyjnie formułę. Sądzę, że moja rozmowa z papieżem będzie się toczyła właśnie w tej przestrzeni - mówił ordynariusz.

- Chociaż tak właściwie to nie wiem, jak ta rozmowa będzie przebiegać. Ciągle poznajemy papieża i nikt z nas go wcześniej nie spotkał. Prawdopodobnie papież będzie bardzo otwarty, braterski, bo widzimy, że on taki po prostu jest. Ale czy Ojciec święty zada nam jakieś pytania, co i jak będzie do nas mówił, tego nie jestem w stanie przewidzieć - przyznał bp Edward.

Bp Edward Dajczak i bp Krzysztof Zadarko, którzy będą reprezentować diecezję w Rzymie udzielili okolicznościowych wywiadów redakcji Gościa Koszalińsko - Kołobrzeskiego. Zapraszamy na naszą stronę internetową jutro na rozmowę z biskupem ordynariuszem i w czwartek z biskupem Krzysztofem. Pokażemy też archiwalne zdjęcia z poprzednich wizyt "ad limina" biskupów koszalińsko - kołobrzeskich, opowiemy ciekawe historie, przekażemy relację na gorąco zaraz po spotkaniu biskupów z papieżem.

Wyjaśnienie:

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa, groby apostołów Piotra i Pawła w języku prawnym, kanonicznym nazywano "limina Apostolorum”, co dosłownie znaczy „progi Apostołów”, gdzie progi należy rozumieć jako wejścia do bazylik, w których te groby się znajdowały.

Ślad pierwszej wizyty "ad limina" znajdujemy już w Nowym Testamencie, w liście św. Pawła do Galatów, gdzie czytamy: "Potem, po czternastu latach, udałem się ponownie do Jerozolimy… I przedstawiłem im Ewangelię, którą głoszę wśród pogan, osobno zaś tym, którzy cieszą się powagą, [by stwierdzili], czy nie biegnę lub nie biegłem na próżno" (Ga 2, 1-2).

Obowiązek cyklicznego nawiedzania przez biskupów grobów Apostołów Piotra i Pawła i spotkania się przy tej okazji z papieżem, celem braterskiej rozmowy na temat posługi w powierzonych im diecezjach jest starożytny i sięga czasów papieża Zachariasza. Dekretem z roku 743 nałożył on taki obowiązek na biskupów.

W dawnych czasach biskupi wizyty "ad limina" odbywali co trzy lata. Z biegiem czasu, kiedy liczba diecezji w świecie wzrastała, biskupi z krajów europejskich byli zobowiązani do takiej wizyty co 5 lat a z krajów zamorskich co 10 lat. Obecnie takie wizyty powinny odbywać się co pięć lat, co reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonach 399 i 400.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy