Nowy numer 42/2019 Archiwum

Z czym do papieża Franciszka?

W siedzibie koszalińskiej kurii odbyła się specjalna konferencja prasowa przed wyjazdem biskupów do Rzymu w ramach wizyty "ad limina Apostolorum".

Z czym do papieża Franciszka?   Wtorek, 28 stycznia: Konferencja prasowa w koszalińskiej kurii: bp Edward Dajczak i ks. dr Kazimierz Klawczyński, wicekanclerz ks. Wojciech Parfianowicz /GN Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 399) zobowiązuje każdego biskupa diecezjalnego do zdania relacji papieżowi z powierzonej mu diecezji.

Taka wizyta powinna odbywać się raz na pięć lat, choć nie jest to reguła, od której nie ma odstępstw. Ostatnia wizyta "ad limina" biskupów polskich odbyła się w roku 2005. W tym roku przedstawiciele Episkopatu Polski odbywają swoją wizytę "ad limina apostolorum" w dniach od 1 do 8 lutego. Diecezję koszalińsko - kołobrzeską reprezentować będą bp Edward Dajczak i bp Krzysztof Zadarko.

- Cele wizyty „ad limina Apostolorum” precyzuje Konstytucja Apostolska Jana Pawła II „Pastor Bonus” z roku 1988, która podaje jej trzy główne punkty: pielgrzymka i uczczenie grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła, spotkanie się z Biskupem Rzymu oraz spotkania i rozmowy w dykasteriach Kurii Rzymskiej na tematy dotyczące diecezji - wyjaśnił obecny na konferencji ks. dr Kazimierz Klawczyński, wicekanclerz kurii.

Podczas wizyty "ad limina", oprócz nawiedzenia Bazyliki św. Piotra na Watykanie i św. Pawła za Murami, przyjął się również zwyczaj nawiedzenia i sprawowania Mszy św. w dwóch pozostałych Bazylikach Większych, czyli św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL