Nowy numer 15/2021 Archiwum

Harcerze z kamerą w ręku

Koszalińscy harcerze w filmowej pigułce opowiadają najnowszą historię swojego miasta. Premierowy pokaz "Pocztówki do wolności" odbył się w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.

10 minutowy film powstał na 44. Ogólnopolski Rajd „Arsenał” - prestiżową imprezę harcerską, która odbędzie się w marcu w Warszawie.

- Tematyką tegorocznego rajdu jest pocztówka z naszego miasta. Przejrzeliśmy mnóstwo pocztówek i stwierdziliśmy, że „punktem zaczepienia” dla wszystkich ważnych historii naszego miasta jest katedra. Stąd też ta główna koszalińska świątynia jest punktem wyjścia dla naszej pocztówki - opowiada Alicja Taraba, drużynowa Harcerskiego Klubu Turystyki Pieszej „Sezam”.

„Pocztówka do wolności” to dokumentalno-historyczna opowieść, której bohaterami są Żołnierze Wyklęci, Sybiracy i członkowie NZSS „Solidarność”. Obraz wieńczy papieska wizyta w Koszalinie z 1991 r., która zdaniem harcerzy stawia kropkę nad i w drodze miasta do wolności.

- To historie, o których niewiele się mówi. Uczymy się o tym, co przed tysiącleciami było w Rzymie, a niewiele mówi się o tym, co działo się nie tak dawno temu, co także robili nasi dziadkowie. Dzięki projektowi mieliśmy okazję poznać także przeszłość swoich rodzin – mówi Renata Słota, koordynatorka projektu.

- Cieszę się, że młodzież chce popularyzować wiedzę, która nie zawsze jest przypominana na lekcjach w szkole. Takie spotkania z żywymi uczestnikami wydarzeń są potrzebne, tym bardziej, że - jeśli chodzi o nas, Sybiraków - to niemal ostatni dzwonek, żeby usłyszeć historie z pierwszej ręki - cieszy się Kazimierz Krupiński, historyk, emerytowany nauczyciel, a zarazem jeden z bohaterów filmu.

- Ta młodzież jest piękna, serce rośnie, gdy się na nią patrzy, może przez tę formę, nie książkową, dotrze do swoich rówieśników i ich także zainteresuje? - dodaje Zofia Toporkiewicz, działaczka „Solidarności”, która w filmie dzieli się swoimi wspomnieniami z okresu stanu wojennego.

Zdjęcia do filmu harcerze kręcili na ulicach Koszalina. Sami przygotowali i wystąpili w inscenizacjach strajków i powitania papieża.

Jak zapowiadają wkrótce podzielą się swoją próbą filmową z internautami.

Premierze towarzyszyła wystawa materiałów, jakie harcerzom udało się zebrać w czasie tworzenia filmu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama