Nowy numer 38/2021 Archiwum

Odpowiedzialność do wzięcia

W koszalińskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym zakończył się kolejny zjazd dla słuchaczy Studium Formacyjnego dla świeckich.

Wzięło w nim udział ok. 70 osób z całej diecezji. Jest to zintegrowana forma przygotowania dla kandydatów do posług nadzwyczajnego szafarza Komunii św., lektora i animatora katechezy parafialnej.

Podczas trzech weekendowych zjazdów w ciągu roku, kandydaci do posług uczestniczą w wykładach z różnych dziedzin teologii, a także z komunikacji. Zjazdy pełnią też funkcję swego rodzaju dni skupienia, dlatego nie brakuje na nich akcentów formacji duchowej.

Posługi, do których przygotowuje Studium mają ogromne znaczenie dla duszpasterstwa. Nadzwyczajni szafarze zapewniają częsty dostęp do Najświętszego Sakramentu osobom chorym pozostającym w domach czy w placówkach opiekuńczych. Pomagają także w rozdzielaniu Komunii św. podczas dużych zgromadzeń liturgicznych.

W przypadku lektorów należy odróżnić dwie sprawy: posługę lektoratu od funkcji lektora, którą spełnia ministrant lub inna przygotowana osoba świecka podczas Mszy św.

Mylące może być użycie w jednym i drugim przypadku słowa "lektor". Lektorat jako posługa wiąże się z możliwością znacznie szerszej działalności w parafii czy diecezji.

Lektorami biskup ustanawia zazwyczaj kleryków na III roku formacji seminaryjnej, ale także mężczyzn świeckich. Lektor musi mieć odpowiednie przygotowanie. Również czyta słowo Boże, ale wykonuje też wiele innych funkcji. Może w imieniu Kościoła m.in. przewodniczyć nabożeństwom (takim jak np. Różaniec, Gorzkie żale, majowe, czerwcowe itp.), błogosławić pokarmy w Wielką Sobotę (w Polsce, jeżeli czyni to lektor, to tylko kleryk).

Lektor może też przygotowywać wiernych do przyjęcia sakramentów. Jest to bardzo poważna funkcja wymagająca solidnej formacji. Studium Formacyjne przygotowuje kandydatów zarówno do funkcji lektora, jak i do posługi lektoratu.

Animatorzy katechezy parafialnej angażują się w różne formy ewangelizacji. Często prowadzą np. małe grupy kandydatów do bierzmowania.

Kolejny zjazd w ramach Studium Formacyjnego odbędzie się na przełomie maja i czerwca. Wtedy to biskup ustanowi nowych nadzwyczajnych szafarzy, lektorów i animatorów.

Każdy, kto chciałby pełnić którąś z tych posług, powinien zgłosić się do swojego proboszcza, aby móc rozpocząć formację w kolejnej edycji Studium, która rozpocznie się po wakacjach letnich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama