Nowy numer 37/2021 Archiwum

Kulturalnie w Trzciance

Grupa zaangażowanych mieszkańców miasta już po raz 31. zorganizowała Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

Niewątpliwą atrakcją Tygodnia była prezentacja "Bitwy pod Grunwaldem" w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2. Ten największy na świecie obraz haftowany o wymiarach 9,2 na 4,05 m jest wierną kopią 1:1 słynnego obrazu Jana Matejki. Wykonało go 35 osób z Działoszyna k. Częstochowy i okolic. Obraz składa się z prawie 8 milionów krzyżyków, 150 km nici w 220 kolorach, a jego wykonanie zajęło dwa lata.

Całość obchodów odbyła się pod hasłem: "Nie bójmy się świętości". Dlatego też, ze względu na bliskość kanonizacji bł. Jana Pawła II, kilka punktów programu nawiązywało do postaci papieża Polaka.

Redaktor naczelny "Przewodnika Katolickiego" z Poznania ks. Przemysław Węgrzyn wygłosił homilie, w których przedstawiał przesłanie Jana Pawła II. W obu trzcianeckich kościołach uczniowie Publicznego Gimnazjum Katolickiego wykonali program słowno-muzyczny: "To co we mnie niezniszczalne trwa. Rzecz o Janie Pawle II".

W Trzcianeckim Domu Kultury prezentowane były portrety "Jan Paweł II" malowane przez Karolinę Szyman-Piórkowską na podstawie fotografii Grzegorza Gałązki.

W Muzeum Ziemi Nadnoteckiej prezentowana była wystawa "Pielgrzym Pokoju", przedstawiająca zbiór kopert Pierwszego Dnia Obiegu z całego świata zebrany w czasie pontyfikatu Jana Pawła II.

Można też było obejrzeć wystawę zdjęć mieszkańców Trzcianki z Ojcem Świętym pt. "Osobiste spotkanie z Janem Pawłem II".

Przed wernisażem wystawy ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB z Piły wygłosił referat "Żołnierze Wyklęci", który wpisał się w program obchodzonego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Całość uświetnił program muzyczny "Spoza nas" w wykonaniu Aleksandry Juckiewicz i Macieja Wilczyńskiego. W kościele pw. MB Saletyńskiej Teatr Poezji "Lotka" przedstawił spektakl "Tryptyk Rzymski" Jana Pawła II w reżyserii Włodzimierza Ignasińskiego.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama