Malwina Malinowska, Michał Tuszyński-Sikora i Mateusz Wasilewski to zwycięzcy etapu diecezjalnego Olimpiady Teologii Katolickiej.
Olimpiada teologiczna jest jedną z największych olimpiad przedmiotowych w Polsce, każdego roku bierze w niej udział ok. 18 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. - To napawa nadzieją, że mimo negatywnych trendów, nie brakuje tych, którzy chcą zgłębiać teologię - zauważa ks. Radosław Mazur.
Podkreśla zarazem, że niezmiernie ważny jest tu udział dorosłych, przede wszystkim nauczycieli religii. - Zadanie jest wielkie. Nie tylko, żeby zaprosić młodych do poznawania teologii, ale także pomóc im w jej zgłębianiu. Teologia może się stać pasjonującym światem dla młodego człowieka wtedy, gdy widzi on, że jest to także fascynujące dla jego nauczyciela. To widać na przykład w sytuacjach, gdy następuje zmiana w parafii. Ksiądz, który z jednego ośrodka przywoził uczniów na konkursy, nie będzie narzekał także na brak chętnych w nowej szkole - mówi.
- To nie jest tak, że młodzież nie interesuje się teologią, sprawami wiary i Kościoła, nie sięga po Pismo Święte. Wiele zależy od nas, dorosłych. Od tego, żeby ich zainteresować, rozmawiać i skłaniać do zadawania pytań. To wymaga trochę wysiłku, bo na te pytania trzeba umieć odpowiedzieć, no i odwagi, żeby przyznać się, że czegoś się jeszcze nie wie - dodaje s. Emanuela Czaja, która katechizuje w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Darłowie.
Ogólnopolski finał Olimpiady Teologicznej odbędzie się w Bydgoszczy. Dwa lata temu, podczas finału rozgrywanego w Koszalinie, nasz diecezjanin Kacper Laskowski uplasował się w pierwszej dziesiątce laureatów. W ubiegłym roku nasi reprezentanci znaleźli się w połowie stawki. Jak spisze się najlepsza trójka naszych olimpijczyków podczas tegorocznej edycji olimpiady, przekonamy się pod koniec kwietnia.