Lekcja empatii

Szkolny Klub Wolontariusza w I LO im. St. Dubois w Koszalinie wraz z pracownikami hospicjów zorganizował trzeci już Tydzień Opieki Hospicyjnej.

Przez cały tydzień uczniowie liceum mogli dowiedzieć się m.in. tego, na czym polega praca i wolontariat w hospicjum.  

- W czasie tego tygodnia uczniowie brali udział w prelekcjach prowadzonych przez pracowników Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego oraz Fundacji Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych - mówi Julia Siewruk, pedagog w I LO.

Jej zdaniem, taki tydzień jest potrzebny, bo bezinteresowna pomoc jest dziś mało atrakcyjna dla młodych ludzi. - Ta inicjatywa ma służyć temu, by zmienić takie myślenie. W dzisiejszych czasach ludzie, niestety, często zamykają się na drugiego człowieka. Coraz mniej mówi się, że ważna jest empatia. Coraz więcej osób szuka też własnego interesu, jeśli ma podjąć jakieś działanie. Chcemy uświadamiać uczniów, że ważna jest też sama satysfakcja z tego, co robimy i czasem ona wystarczy - tłumaczy.

Tydzień Opieki Hospicyjnej to dla jednych uczniów możliwość podzielenia się doświadczeniem bycia wolontariuszem, a dla drugich okazja, by się w ten wolontariat zaangażować. - Jestem wolontariuszką z potrzeby serca. Moja przygoda z hospicjum zaczęła się trzy lata temu od pierwszego Tygodnia Opieki Hospicyjnej. Spodobała mi się ta idea i chciałam się zaangażować - mówi Magdalena Manijak. - Zajmuję się w hospicjum różnymi rzeczami - od zbierania pieniędzy w akcjach do dotrzymywania towarzystwa chorym. Te spotkania dają mi satysfakcję. Wiem, że jestem dla kogoś ważna i potrzebna. Każdy uważa, że hospicjum to śmierć na co dzień. Tam też jest życie i warto tam przychodzić, żeby zobaczyć uśmiech chorego - przyznaje.

Dzięki tej inicjatywie udaje się także wesprzeć finansowo obie instytucje. Pieniądze zbierane są w ramach loterii fantowej i licytacji. W tej drugiej można było zdobyć m.in. wyjście na kręgle z koszykarzami i siatkarkami AZS-u. W tym roku zebrano prawie 2,5 tys. zł.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..