Nowy numer 24/2021 Archiwum

Do Komorowa śladem muszli

Charakterystyczne muszle wskazujące drogę św. Jakuba zawiodą pielgrzymów także do Komorowa.

Zakończył się pierwszy etap znakowania nowego odcinka międzynarodowego szlaku pielgrzymkowego wiodącego do grobu św. Jakuba Apostoła w hiszpańskiej Composteli.

Wędrując za charakterystycznymi żółtymi muszelkami można dotrzeć do Komorowa, do XV-wiecznego kościoła, który we wrześniu ubiegłego roku został włączony do Pomorskiej Drogi św. Jakuba.

Pierwszy etap prac obejmował rozmieszczenie na wspomnianym odcinku kilkunastu głazów, na których uprzednio namalowano symbol szlaku: żółtą muszlę na niebieskim tle. Kamienie stanęły wzdłuż leśnego duktu, w części pokrywającego się z już istniejącą, ścieżką konną. Jeszcze tegorocznej wiosny znakowanie szlaku zostanie dokończone - w wybranych miejscach pojawią się drogowskazy kierujące pielgrzymów do Komorowa i jego XV-wiecznej świątyni oraz ułatwiające poruszanie się po szlaku tabliczki z wizerunkiem muszli.

Całość 5-kilometrowego odcinka pomyślana została w taki sposób, by stworzyć pętlę łączącą między innymi wsie: Drzeńsko, Komorowo, Krąg oraz Laski. Dzięki temu, w ramach Pomorskiej Drogi Św. Jakuba powstanie zamknięty, lokalny odcinek turystyczno-krajoznawczy z licznymi atrakcjami nie tylko dla miłośników pielgrzymowania. Do najciekawszych, znajdujących się na trasie lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie należą świątynie w Komorowie i Drzeńsku, Zamek Podewilsów w Krągu, unikatowy dwór w stylu art-deco (Komorowo), pozostałości poniemieckiej nekropolii w sąsiadującym z Drzeńskiem lesie oraz cmentarzysko megalityczne sprzed 5 tys. lat w Borkowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama