Nowy numer 09/2024 Archiwum

Amen. Bogu na chwałę

Tym zawołaniem pięć lat temu, 25 kwietnia, bp Krzysztof Zadarko, rozpoczął swoją posługę biskupią.

- Świadomy swojej ludzkiej słabości, upraszam Boga o ewangeliczną mądrość, wytrwałość i miłość niezbędną dla każdego biskupa - mówił ks. Krzysztof Zadarko przyjmując święcenia biskupie w koszalińskiej katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

Głównym konsekratorem był bp Edward Dajczak, współkonsekratorami – metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz i emerytowany bp Tadeusz Werno.

To pierwszy biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, który pochodzi z naszego regionu (urodził się w Słupsku, a wychował w Ustce).

Jedną z pierwszych decyzji było postanowienie, że do swojego biskupiego herbu zwyczajowe zawołanie wpisze nie po łacinie, jako to z reguły się dzieje, ale po polsku. „Amen. Bogu na chwałę”, które bp Zadarko wybrał jako motto swojej posługi biskupiej zaczerpnięte zostało z 2 Listu do Koryntian. Jak wyjaśnia: - Jest to moje wezwanie i na nowo postanowienie, nieodwołalna, prostolinijna decyzja kontynuacji pracy pasterskiej w Kościele i dla Kościoła.

Związek z diecezją, w której się wychował podkreśla symbolika biskupiego herbu: trzy poziome pasy mają analogię w herbie Kołobrzegu i odnoszą się do nadmorskiego terenu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Z okazji 5. rocznicy sakry biskupiej mamy szczególną możliwość podziękowania Bogu za dar posługi bp. Krzysztofa w naszej diecezji. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy