Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pamięci koszalińskich pionierów

Miłośnicy historii zapraszają na kolejne widowisko historyczne. Tym razem poświęcone pierwszym osadnikom i pionierom Koszalina.

Inscenizację o tym, jak wyglądało przybycie pierwszych mieszkańców do polskiego Koszalina w maju 1945 r. przygotowują Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii  „Perun”, Towarzystwo Miłośników Kolejki Wąskotorowej i Urząd Miasta Koszalin.

Wśród tych pierwszych osadników byli również duchowni. Chcą o tym przypomnieć rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Gryf”.

- 25 maja 1945 r. przybyli do Koszalina jako pierwsi oo. franciszkanie  i objęli jedyna katolicką świątynię w mieście: kościół pw. św. Józefa Oblubieńca. Przy pomocy ks. Piotra Zielińskiego udało nam się ustalić z dużym prawdopodobieństwem, że jako pierwszy pojawił się tu o. Nikodem Szałankiewicz, który już w październiku został mianowany pierwszym proboszczem w Koszalinie i funkcję tę pełnił do 1946 r. Jednym z wikariuszy był o. Antoni Książek, który uczył religii w dwóch gimnazjach i liceach. Bardzo zależało nam na przypomnieniu w inscenizacji także o posłudze księży - wyjaśnia Rafał Semołonik, jeden z rekonstruktorów, który w przedstawieniu włoży na siebie franciszkański habit.

Widowisko odbędzie się w sobotę o godz. 16 na dworcu kolejki wąskotorowej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma