Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Aniołowie i demony

Sesja popularnonaukowa pod takim tytułem odbyła się w auli koszalińskiego seminarium. Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt osób.

Sesja zorganizowana przez Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II, Wyższe Seminarium Duchowne oraz Katedrę Egzegezy i Teologii Biblijnej Uniwersytetu Szczecińskiego, przyciągnęła nie tylko studentów teologii.

W spotkaniu wzięły także udział osoby zainteresowane, które przyjechały do seminarium z koszalińskich parafii. Niektóre wykłady były wymagające, choć wielu uczestników nie kryło zadowolenia z tak spędzonego przedpołudnia.

- Ta tematyka jest dzisiaj aktualna, ale niestety bywa często spłycana. Jeśli chodzi o złego ducha, sprowadza się ją do straszenia, natomiast jeśli chodzi o anioły, do poziomu bajkowego. Nasza sesja nie rozwiąże pewnie wszystkich problemów, ale może uda nam się postawić jakiś mały krok w kierunku uporządkowania pewnych kwestii. Chodzi o to, żebyśmy, jako chrześcijanie, mieli coraz bardziej właściwy obraz tego, kim są istoty anielskie, które żyją i działają wokół nas, ale nieraz obrosły klimatem bajkowym, w sensie pozytywnym czy negatywnym - mówi ks. dr Tomasz Tomaszewski, pomysłodawca i główny organizator spotkania.

Sesja odbyła się w ramach kończącego się 6. Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego. Trzy pierwsze wykłady były więc spojrzeniem na kwestię aniołów i demonów z punktu widzenia Pisma Świętego. Ostatni wykład miał charakter bardziej duszpasterski.

Dla zainteresowanych publikujemy poniżej wszystkie wystąpienia podczas sesji. Zachęcamy do wysłuchania.

"Posłańcy Boga i niebiańskie stworzenia w Księdze Rodzaju" - ks. dr hab. Janusz Lemański - profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, pracownik naukowy Katedry Egzegezy i Teologii Biblijnej.

ks. prof. Janusz Lemański, cz. I
ks. Wojciech Parfianowicz /GN

ks. prof. Janusz Lemański, cz. II
ks. Wojciech Parfianowicz /GN

"Angelologia Księgi Daniela" - ks. dr hab. Marek Parchem - profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik Katedry Literatury Międzytestamentalnej, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

ks. prof. Marek Parchem, cz. I
ks. Wojciech Parfianowicz /GN

ks. prof. Marek Parchem, cz. II
ks. Wojciech Parfianowicz /GN

"Szatan, jako ten, który rozprasza" (Mt 12, 22-37) - dr Piotr Goniszewski - asystent w Katedrze Egzegezy i Teologii Biblijnej Uniwersytetu Szczecińskiego.

dr Piotr Goniszewski
ks. Wojciech Parfianowicz /GN

"Współczesne wyzwania w walce ze złym duchem" - ks. dr Sebastian Kowal - wikariusz parafii pw. św. Gertrudy w Darłowie.

ks. dr Sebastian Kowal, cz. I
ks. Wojciech Parfianowicz /GN

ks. dr Sebastian Kowal, cz. II
ks. Wojciech Parfianowicz /GN

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • stanpil
    12.05.2014 20:30

    Bardzo ciekawe i interesujące wystąpienie ks.dr Sebastiana Kowala pt." Współczesne wyzwania w walce ze złymi duchami".  Praktyczne propozycje ewangelizacji - WIARA PRZEZ ZNAKI !

    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma