Około 30 osób wzięło udział w spotkaniu poświęconym duchowości i spuściźnie intelektualnej papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.
Ks. dr Wojciech Wójtowicz, rektor seminarium, mówił o spuściźnie intelektualnej obu papieży. Jak zauważył, ich wkład w nauczanie Kościoła jest nieporównywalny.
Jan XXIII nie zdążył wydać wielu dokumentów. Na szczególną uwagę zasługują jego dwie encykliki: Mater et Magistra oraz Pacem in terris. Jak stwierdził ks. Wójtowicz, zwłaszcza pierwszy z wymienionych dokumentów zaskakuje swoją niesłabnącą aktualnością. - Treści tej encykliki można ciągle aplikować do współczesności. Papież mówił tam np. o solidarności społecznej i zadał ciekawe pytanie: "Jak to się dzieje, że ludzie zajmujący stanowiska o niewielkim, a nawet wątpliwym pożytku, otrzymują uposażenie bardzo wysokie?". Jan XXIII wzywał do humanizacji pracy. Wskazywał na niebezpieczeństwo neokolonializmu, w którym bogatsze państwa wykorzystują słabsze. Przepowiadał też upadek społeczeństwa, którym kieruje nieposkromiona zachłanność - mówił kapłan.
Jeśli chodzi o Jana Pawła II, ks. Wójtowicz zwrócił uwagę na dwie spośród 14 encyklik: Fides et ratio i Veritatis splendor.
- Fides et ratio mówi o wierze i rozumie, jako o dwóch fundamentach w poznaniu prawdy. Wobec kryzysu filozofii, dowartościowuje rozum ludzki, który jest darem Bożym. Jest to ważny tekst, który pomaga obronić się przed niebezpieczeństwem fideizmu, który pomija myślenie w procesie religijnym. Rozum, jeśli jest otwarty na światło Bożej prawdy, jest pomocą w poznawaniu Boga. To ważny tekst także z powodu postmodernizmu, który dokonuje dekonstrukcji rzeczywistości, głosi, że żadne zdanie nie jest pewne, że prawda jest niepoznawalna, a wszytko jest tylko grą języka - mówił ks. Wójtowicz.
- Natomiast Veritatis splendor przeciwstawia się absolutyzacji wolności. Mówi o koniecznym związku wolności z prawdą. Wolność bez prawdy staje się ślepa, a prawda bez wolności jest tylko koniecznością - wskazał duchowny.
Obaj prelegenci podkreślali, że ogrom spuścizny, jaką pozostawili po sobie dwaj wielcy papieże, jest ciągle obszarem do odkrycia, co stanowi ważne zadanie dla każdego wierzącego.
Biblioteka WSD zapowiada kolejne spotkania tematyczne, na które zaproszeni są wszyscy, którzy chcą zgłębiać prawdy wiary, także od strony intelektualnej.