Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Wokół kanonizacji

Około 30 osób wzięło udział w spotkaniu poświęconym duchowości i spuściźnie intelektualnej papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

Niedobrze by było, gdyby długo oczekiwane wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II i Jana XXIII stało się uroczystym zakończeniem zainteresowania tymi wielkimi postaciami.

Dlatego Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie zorganizowała spotkanie, które dało możliwość zatrzymania się nad fenomenem dwóch wielkich, niedawno kanonizowanych świętych.

Pierwszy z prelegentów, ks. dr Radosław Suchorab, przedstawił rys duchowy i duszpasterski Jana Pawła II i Jana XXIII. - Warto zwrócić uwagę choćby na daty ich śmierci. Opatrzność Boża sprawiła, że wiele nam one mówią o ich życiu i posłudze. Jan XXIII, którego największym dziełem było zwołanie Soboru Watykańskiego II, przez niektórych zwanego "Nową Pięćdziesiątnicą", umiera w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Natomiast Jan Paweł II, apostoł miłosierdzia, odchodzi do domu Ojca w wigilię Niedzieli Miłosierdzia - zauważył kapłan.

Ks. Suchorab mówił też o surowej, graniczącej ze skrupulanctwem, duchowości Jana XXIII, który jednak wymagał przede wszystkim od siebie, a przez innych zwany był "papieżem dobroci". Przypomniał jego prostotę, ducha umartwienia i szczególne umiłowanie aktów strzelistych, o których papież Roncalli wspomina w wielu momentach swojego "Dziennika duszy".

Ks. Radosław podzielił się także wspomnieniem ze spotkania z kard. Lorisem Capovillą, osobistym sekretarzem Jana XXIII. Sędziwy purpurat nie kryje, że pierwszą osobą, która publicznie mówiła o wyniesieniu na ołtarze Jana XXIII był polski biskup Bohdan Bejze. Bp Bejze wysunął taki postulat jeszcze w czasie trwania Soboru Watykańskiego II, co spotkało się z różnymi, nie zawsze przychylnymi reakcjami pozostałych hierarchów.

Jeśli chodzi o Jana Pawła II, ks. Suchorab podkreślił jego rys maryjny, zauważenie roli świeckich w Kościele oraz szczególne umiłowanie rodziny.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma