Nowy numer 48/2021 Archiwum

W duchu franciszkańskim

Franciszkanie konwentualni prowincji gdańskiej spotkali się na kapitule duchowej w koszalińskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

Kapituła trwała prawie sześć dni. Wzięło w niej udział ok. 40 braci z różnych krajów Europy.

- Kapituła to w zakonie najwyższy sposób sprawowania władzy, kiedy bracia zjeżdżają się, obradują w różnych sprawach i podejmują decyzje. Mamy wtedy do czynienia z kapitułą zwyczajną. Istnieje też kapituła duchowa, która nie ma charakteru ustawodawczego, tylko jest spotkaniem bardziej formacyjnym - mówi o. Leszek Łuczkanin, wikariusz i sekretarz prowincji gdańskiej.

- Podczas takich spotkań staramy się dotykać spraw, które w Kościele są aktualne. Tym razem np. rozmawialiśmy o nowej ewangelizacji oraz o lectio divina. Celowo zestawiliśmy te tematy razem. Nowa ewangelizacja to jest to, co my dajemy ludziom, ale żeby dać, trzeba samemu mieć. Ważna jest więc nasza relacja z Bogiem, którą można budować właśnie w oparciu o lectio divina - dodaje zakonnik.

W ramach tematu o nowej ewangelizacji, zakonnicy spotkali się z przedstawicielami diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji, z grupą neokatechumentalną z diecezji warmińskiej oraz z bp. Edwardem Dajczakiem. Kwestię lectio divina poruszał ks. dr Piotr Gałas, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

W Polsce są trzy prowincje franciszkanów: krakowska, warszawska i gdańska. W skład prowincji gdańskiej wchodzą placówki franciszkańskie działające na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Należą do niej także bracia pracujący w Niemczech, na Litwie, we Włoszech, w Ekwadorze czy w Afryce. Do prowincji gdańskiej należy w sumie 178 braci, łącznie z postulantami.

Kapituła duchowa odbędzie się w trzech turach: zakonnicy spotkają się jeszcze we wrześniu i w listopadzie. Wszystkie spotkania odbędą się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie.

Nie jest określona częstotliwość kapituły duchowej. Odbywa się ona mniej więcej raz na cztery lata. Jest to więc ważne wydarzenie dla zakonu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama