Gość Świdnicki 26/2019 Archiwum

Niech odpoczywa w pokoju!

W środę 25 czerwca w Hospicjum w Koszalinie o godz. 16.45 zmarł, zaopatrzony w sakramenty święte, ks. prał. Jan Borzyszkowski. Miał 83 lata.

Zmarły kapłan dla wielu był wielkim autorytetem moralnym, człowiekiem "instytucją". Był współzałożycielem diecezjalnej Caritas, Domu Samotnej Matki, budowniczym domu parafialnego przy koszalińskiej katedrze oraz budynku kurii biskupiej.

Urodził się 24 grudnia 1930 roku w Nakle k. Bytowa. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął 20 grudnia 1958 roku.

W latach 1961-1964 pracował w parafiach w Kołczygłowach k. Bytowa i Krośnie Odrzańskim, 1964-1970 w rektoracie Podwilcze, 1970-1974 w parafii w Gościnie, 1974-1979 w Świdwinie, 1979-1995 w parafii katedralnej w Koszalinie. Przez wiele lat pracował także jako sędzia sądu biskupiego. Był również spowiednikiem kleryków w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie.

Od jesieni roku 1980 pełnił posługę kapelana "Solidarności" w Koszalinie. Wspierał finansowo i duchowo opozycjonistów z terenu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Po 13 grudnia 1981 roku działał w Biskupim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom w Koszalinie. Był z tego powodu inwigilowany, kilkakrotnie zatrzymywany i szykanowany przez władze komunistyczne.

Ks. Jan Borzyszkowski działał także w komitecie organizacyjnym wizyty Jana Pawła II w Koszalinie. Został wyróżniony m.in. odznaką honorową Zasłużony dla Województwa Koszalińskiego (1998), a także odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

Pogrzeb ks. Borzyszkowskiego odbędzie się w sobotę 28 czerwca. Już od godz. 10 w koszalińskiej katedrze wystawiona będzie trumna z ciałem kapłana. O godz. 11 rozpocznie się Msza św. pogrzebowa. Bezpośrednio po niej, czyli ok. godz. 12.30 odbędą się dalsze uroczystości żałobne na cmentarzu komunalnym w Koszalinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL