Nowy numer 48/2020 Archiwum

Godzina "W"

Jutro o godz. 17 w całej Polsce zawyją syreny alarmowe, przypominając o powstaniu, do którego 70 lat temu zerwała się Warszawa. Do uczczenia rocznicy zapraszają także rekonstruktorzy historyczni.

W nadmorskich Dąbkach członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Moto Military" przygotowują wystawę oraz widowisko historyczne. Od godz. 15 do 19 będzie można także zapoznać się z umundurowaniem i uzbrojeniem powstańczym, obejrzeć zabytkowe pojazdy wojskowe oraz pośpiewać żołnierskie piosenki.

- Wakacje nie zwalniają nas z obowiązku pamiętania o tym wydarzeniu, a taka plenerowa inscenizacja to doskonała lekcja historii i patriotyzmu - zaprasza Rafał Semołonik, jeden z rekonstruktorów biorących udział w akcji.

Także w Koszalinie rekonstruktorzy zapraszają do uczczenia rocznicy widowiskiem historycznym i popołudniem poświęconym wspominaniu warszawskiego zrywu. Jak informują organizatorzy z Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Perun" oraz Związku Harcerstwa Polskiego, planowana jest budowana powstańczej barykady, zmiana ulic na warszawskie i rozdawanie ulotek. "Powstańcza barykada" stanie na ul. Dworcowej, w pobliżu pomnika gen. Sikorskiego. Przeprowadzona zostanie również gra miejska o tematyce powstańczej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama