Nowy numer 48/2020 Archiwum

PIP pod latarnią morską

Brak umowy, odmowa wypłacenia wynagrodzenia czy niewłaściwe warunki pracy - to najczęstsze grzechy sezonowych pracodawców. Z pomocą ruszyli pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy, którzy otworzyli w kołobrzeskim porcie plenerowe biuro informacyjne.

Namiot, w którym można zarówno zasięgnąć bezpłatnej porady prawnej, jak i zgłosić nadużycia, stać będzie przy latarni morskiej w Kołobrzegu do niedzieli.

Od wtorku, kiedy biuro otworzyło swoje podwoje, przewinęło się przez nie już kilkadziesiąt osób. - Zainteresowanie jest bardzo duże, ludzie pytają o urlopy, wynagrodzenia, potrącenia i wszelkie prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa pracy. Niestety, są także zgłoszenia dotyczące niewłaściwego traktowania pracowników bądź łamania przepisów - mówi Aldona Wiejak-Głuszko z koszalińskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy. Jak zauważa, nieuczciwych pracodawców w ciągu roku nie brakuje, w sezonie jednak skala nadużyć wyraźnie wrasta.

Akcję zorganizowano przede wszystkim dla młodych osób, które po raz pierwszy podejmują pracę. - Niekiedy nawet nie znają danych swojego pracodawcy, nie potrafią się upomnieć o umowę, nie wiedzą o przysługujących im prawach. Nie mają także pojęcia, gdzie w podobnych przypadkach szukać pomocy - tłumaczy radca prawny.

Punkt informacyjny w kołobrzeskim porcie działa do niedzieli w godz. 10-17.

9 i 10 sierpnia inspektorzy będą udzielać porad w Mielnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama