Nowy numer 24/2021 Archiwum

Konferencje rejonowe

Tradycyjnie pod koniec wakacji w Koszalinie i w Pile spotkali się wszyscy księża i katecheci pracujący na terenie diecezji.

Konferencje rejonowe mają charakter głównie informacyjny i organizacyjny. Omawia się podczas nich podstawowe założenia pracy w nowym roku duszpasterskim. Kapłani i katecheci mogą też zaopatrzyć się w pomoce naukowe przydatne do pracy w szkole.

Podczas konferencji dla księży, odpowiedzialni za poszczególne wydziały kurii biskupiej podają najważniejsze informacje dotyczące różnych inicjatyw zaplanowanych na nowy rok duszpasterski. Jest też czas na chwilę wspólnej modlitwy. Swoje wystąpienie ma biskup diecezjalny. Podobny przebieg ma konferencja dla katechetów.

W tym roku gościem specjalnym konferencji zarówno dla duchownych jak i dla katechetów była Dorota Abdelmoula z Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży. W lipcu 2016 roku, w ramach tzw. Tygodnia Misyjnego poprzedzającego główne obchody w Krakowie, także do diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przyjedzie prawdopodobnie ok. 4 tys. młodych ludzi z różnych krajów świata.

Dokładny program wydarzeń w roku 2016 jest w fazie przygotowań, ale różne inicjatywy związane z ideą ŚDM rozpoczną się w diecezji już w tym roku. Wszystkie tradycyjne akcje młodzieżowe, począwszy od wrześniowego czuwania w Skrzatuszu, będą miały jakieś akcenty związane z przygotowaniami do obchodów w roku 2016. Diecezja została też podzielona na pięć rejonów, w których koncentrować się będą młodzi ludzie odpowiedzialni za przebieg części diecezjalnej ŚDM. Każdy region ma swojego odpowiedzialnego: Koszalin - ks. Paweł Ostrowski, Kołobrzeg - ks. Radosław Winiecki, Słupsk - ks. Robert Stwora, Szczecinek - ks. Dariusz Rataj, Piła - ks. Paweł Haraburda.

 - Światowe Dni Młodzieży nie są jednorazowym wydarzeniem, które odbędzie się za dwa lata. Tak naprawdę one trwają już teraz w całej Polsce, a to, co wydarzy się w Krakowie w roku 2016 to będzie wielki finał - mówiła Dorota Abdelmoula. - Jeżeli coś wielkiego ma się wydarzyć w roku 2016 to rozpoczęcie przygotowań w roku 2014 to wcale nie jest za wcześnie. Nie chodzi nam tylko o to, żeby zawieźć młodzież do Krakowa. Chcemy, aby Światowe Dni Młodzieży stały się okazją do czegoś więcej, także w wymiarze diecezjalnym - mówił bp Edward Dajczak.

Konferencje rejonowe dla księży i katechetów odbyły się: dla północnej części diecezji - 27 sierpnia w koszalińskim seminarium; dla dekanatów południowych - 28 sierpnia w budynku gimnazjum i liceum księży salezjanów w Pile.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama