Nowy numer 13/2024 Archiwum

Spotkania z prawdziwą kulturą

Stanisław Sojka wystąpił w kościele mariackim w Białogardzie w ramach rozpoczynających się 12. Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Białogardzkie spotkania z kulturą chrześcijańską zainaugurowała Msza św., której przewodniczył bp Krzysztof Zadarko.

- Zasłuchanie w Jezusa Chrystusa, który jest samym Dobrem, Prawdą i Pięknem, każe nam reagować, kiedy mamy do czynienia z brakiem dobra, czyli złem, brakiem prawdy, czyli kłamstwem i brakiem piękna, czyli brzydotą. Dlatego musimy dziś zastanowić się nad tym, jak wygląda nasza obecność w kulturze z naszą kulturą chrześcijańską. To ważne, ponieważ spotkanie z rzeczywistym dobrem, prawdą i pięknem otwiera nas na Boga i na drugiego człowieka - mówił biskup w homilii.

- Niestety, kiedy mówimy o kulturze w naszej rzeczywistości Polskiej, od pewnego czasu jesteśmy wystawiani na wielką próbę. Całkiem niedawno byliśmy świadkami tego, jak przez nasz kraj przetoczyła się fala prowokacyjnych wystąpień i gniewnych reakcji na dziwne propozycje ludzi kultury, którzy z powołania są przecież przeznaczeni do tego, aby propagować prawdziwą sztukę. Dlaczego musimy być świadkami takich sytuacji, kiedy tam, gdzie powinno być samo piękno, np. w teatrze czy w sali wystawowej, mamy do czynienia tylko i wyłącznie z prowokacją, albo nawet z bluźnierstwem? Rzeczywistość wolności, której doświadczamy od 25 lat budowali wierzący i nie wierzący. Czy naprawdę chodzi nam teraz oto, abyśmy w miejscu kultury nawzajem się ranili i obrażali, czuli się źle i posuwali się do zachowań, które kompromitują zarówno tych, którzy prowokują, jak i prowokowanych? - pytał bp Zadarko.

Hierarcha zauważył, że jednym z ważniejszych powodów takiej sytuacji w świecie kultury nie tylko w Polsce, ale także globalnie, jest odrzucenie Boga, który jest najczystszym źródłem dobra, prawdy i piękna. - Jeśli w sercu artysty nie ma czegoś głębszego niż talent, to taki artysta napotyka na niemoc. Nie potrafi odpowiedzieć na najgłębsze pytania człowieka i napotyka na przerażającą siłę zła. W miejsce piękna pojawia się chaos i brzydota - powiedział biskup.

Spotkania z prawdziwą kulturą   Białogard, 6 września: koncert Stanisława Sojki ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Po Mszy św. rozpoczął się koncert Stanisława Sojki. Artysta wykonał utwory z wydanej w 2003 roku płyty, która jest muzyczną adaptacją "Tryptyku Rzymskiego", poetyckiego dzieła św. Jana Pawła II. Płyta okazała się w Polsce wielkim sukcesem i szybko zyskała status "złotej". Na koniec występu w Białogardzie Stanisław Sojka wykonał utwór "Modlitwa" do słów Bułata Okudżawy.

Tegoroczne Dni Kultury Chrześcijańskiej w Białogardzie odbywają się pod hasłem: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi". Organizatorzy, białogardzka Akcja Katolicka, nawiązują w ten sposób do postaci św. Jana Pawła II. - Chcemy oddać hołd wielkiemu papieżowi. Zapraszając artystów z najwyższej półki, chcemy też dać mieszkańcom naszego miasta możliwość obcowania z prawdziwą kulturą i pokazać, że niektórzy wielcy artyści nie wstydzą się w swojej twórczości odniesień do Pana Boga - mówi Grażyna Podlaszczak, z białogardzkiej Akcji Katolickiej.

Program pozostałych imprez w ramach DKCH:

  • 12 września (19.30) i 14 września (16.00) - Centrum Kultury i Spotkań Europejskich - film dokumentalny Aliny Czerniakowskiej "Powstanie Warszawskie"
  • 16 września:19.00 - kościół mariacki - koncert Alicji Węgorzewskiej przy akompaniamencie Roberta Grudnia - Świętemu Janowi Pawłowi II
  • 19 września: 9.30 - 17.30 - kościół pw. NSPJ - akcja "Białogardzianie czytają Biblię"; 18.00 - kościół pw. NSPJ - Msza św. na zakończenie DKCH

Patronat medialny nad imprezą sprawuje koszalińsko-kołobrzeski "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy