Nowy numer 08/2024 Archiwum

Bracia Mniejsi znowu u nas

W koszalińskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym odbywa się kolejna tura franciszkańskiej kapituły.

Franciszkanie konwentualni prowincji gdańskiej wybrali ośrodek diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej na miejsce swojej kapituły duchowej. Wrześniowe spotkanie, w którym bierze udział ponad 50 braci potrwa do soboty 20 września. Jest to już druga tura kapituły. Pierwsza odbyła się w maju, kolejna przewidziana jest na listopad.

Kapituła duchowa to spotkanie, które odbywa się co kilka lat. Ma ono charakter formacyjny. Bracia wspólnie się modlą, a także uczestniczą w wykładach dotyczących ważnych spraw dla Kościoła. W tym roku spotkania dotyczą lectio divina i nowej ewangelizacji. Prowadzą je m.in. przedstawiciele koszalińskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji, ks. Zbigniew Witka-Jeżewski z Połczyna-Zdroju, członkowie wspólnoty neokatechumentalnej, a także bp Edward Dajczak.

W Polsce są trzy prowincje franciszkanów: krakowska, warszawska i gdańska. W skład prowincji gdańskiej wchodzą placówki franciszkańskie działające na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (Koszalin, Darłowo, Darłówko). Należą do niej także bracia pracujący w Niemczech, na Litwie, we Włoszech, w Ekwadorze czy w Afryce. Do prowincji gdańskiej należy w sumie 178 braci, łącznie z postulantami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy