Nowy numer 21/2018 Archiwum

Dobrze zasłużona

Służyć Kościołowi można na różne sposoby, nawet wykonując najprostsze prace. Tak jak świdwinianka Helena Budzińska, której służba uhonorowana została papieskim odznaczeniem.

Pani Helena niemal całe życie poświęciła służbie kapłanom. Miała 14 lat, gdy zaczęła pomagać na plebanii ks. Michałowi Potulakowi. Potem przez lata była gospodynią kolejnych proboszczów świdwińskiej parafii Mariackiej, pomagała również w sąsiedniej parafii św. Michała Archanioła.

Mimo swoich 84 lat, ciesząc się dobrym zdrowiem, nadal posługuje w kuchni dbając o żołądki świdwińskich duszpasterzy.

Ta cicha, wieloletnia służba gospodyni została uhonorowana papieskim odznaczeniem Benemerenti (z łac. dobrze zasłużonym). Wręczył je pani Helenie ks. dziekan Ryszard Kizielewicz podczas uroczystej Mszy św. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świdwinie.

Benemerenti to honorowe odznaczenie, ustanowione przez papieża Grzegorza XVI. Przyznawane jest osobom zasłużonym w służbie Kościołowi, zarówno cywilnym, świeckim jak i wojskowym oraz duchownym.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma