Kołobrzeg to raj dla spacerowiczów. Tym razem przewodnikiem jest Zbigniew Herbert. Wybiera jednak dziwne drogi - nie na rynek, nie na molo, lecz w głąb siebie. Rozpoczęła się Herbertiada.
Filmem Piotra Załuskiego pt. „Herbert - fresk w kościele", pokazującym wędrówki Zbigniewa Herberta po Europie, rozpoczęła się w Kołobrzegu XV Herbertiada - Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta. Reżyser dokumentu cieszył się, że uczestnicy przeglądu mogli poznać bliżej poetę jako miłośnika kultury europejskiej, a zwłaszcza śródziemnomorskiej.
- Duch Herberta towarzyszył mi podczas wszystkich podróży po miastach Europy, tych przez niego opisanych. Jego mądrość i sposób postrzegania świata dopadały mnie tu i tam, a to gdzieś we Florencji, a to w Sienie - mówił.
P. Załuski nie wyobraża sobie swojego wewnętrznego świata bez tego, co jest wkładem Herberta. - Zaraziłem się nim na całe życie, a zaczęło się zwyczajnie, od konkursu recytatorskiego. Jeden pięknie wyrecytowany „Tren Fortynbrasa” wystarczył - mówił chwilę po projekcji. Po czym namawiał widzów: - Przyjaźnijcie się z Herbertem. Ale też możecie się z nim sprzeczać, a nawet powinniście!
Po spektaklu 27 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło do konkursu recytatorskiego. Deklamujących oceniało jury w składzie: Wojciech Machnicki (aktor Teatru Współczesnego w Warszawie), Janusz Andrzejewski (aktor Teatru Nowego w Poznaniu), Maria Dorota Pieńkowska (Muzeum Literatury w Warszawie) oraz polonistki Jadwiga Maj i Helena Elert.
Patryk Jaszek z Liceum im. Zbigniewa Herberta w Słupsku zaprezentował utwór „Co robią nasi umarli”. Wiersz jest rozmową bohatera z nieżyjącym ojcem i pokazuje, że zmarłym bliskie są nasze powszednie sprawy. - Poezja Herberta jest właśnie taka. Nie mówi o wzniosłych, niedosięgłych sprawach, ale dotyczy tego, co codzienne, bliskie, jak praca, dom, szkoła. Jednak nie zatrzymuje się na relacjonowaniu, lecz prowadzi dalej, pyta: "Czy warto? Czy nie warto?" - powiedział licealista.
Ogłoszenie zwycięzców konkursu oraz prezentacja nagrodzonych utworów odbędzie się w sobotę podczas gali finałowej. Następnie będzie można obejrzeć multimedialny spektakl w wykonaniu Unii Teatru Niemożliwego z Warszawy pt. „Drugi pokój - impresje według Zbigniewa Herberta". Po widowisku rozpocznie się koncert „Z Herbertem poetycznie", w którym wystąpią: Tadeusz Woźniak, Maciej Robakiewicz, Mirosław Czyżykiewicz, Antoni Muracki, Szymon Zychowicz i Piotr Kajetan Matczuk.
Organizatorem Herbertiady jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna oraz Komitet Organizacyjny Herbertiada. Patronat medialny objął "Gość Niedzielny".
Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się