Kołobrzeg to raj dla spacerowiczów. Tym razem przewodnikiem jest Zbigniew Herbert. Wybiera jednak dziwne drogi - nie na rynek, nie na molo, lecz w głąb siebie. Rozpoczęła się Herbertiada.
Filmem Piotra Załuskiego pt. „Herbert - fresk w kościele", pokazującym wędrówki Zbigniewa Herberta po Europie, rozpoczęła się w Kołobrzegu XV Herbertiada - Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta. Reżyser dokumentu cieszył się, że uczestnicy przeglądu mogli poznać bliżej poetę jako miłośnika kultury europejskiej, a zwłaszcza śródziemnomorskiej.
- Duch Herberta towarzyszył mi podczas wszystkich podróży po miastach Europy, tych przez niego opisanych. Jego mądrość i sposób postrzegania świata dopadały mnie tu i tam, a to gdzieś we Florencji, a to w Sienie - mówił.
P. Załuski nie wyobraża sobie swojego wewnętrznego świata bez tego, co jest wkładem Herberta. - Zaraziłem się nim na całe życie, a zaczęło się zwyczajnie, od konkursu recytatorskiego. Jeden pięknie wyrecytowany „Tren Fortynbrasa” wystarczył - mówił chwilę po projekcji. Po czym namawiał widzów: - Przyjaźnijcie się z Herbertem. Ale też możecie się z nim sprzeczać, a nawet powinniście!
Po spektaklu 27 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło do konkursu recytatorskiego. Deklamujących oceniało jury w składzie: Wojciech Machnicki (aktor Teatru Współczesnego w Warszawie), Janusz Andrzejewski (aktor Teatru Nowego w Poznaniu), Maria Dorota Pieńkowska (Muzeum Literatury w Warszawie) oraz polonistki Jadwiga Maj i Helena Elert.
Patryk Jaszek z Liceum im. Zbigniewa Herberta w Słupsku zaprezentował utwór „Co robią nasi umarli”. Wiersz jest rozmową bohatera z nieżyjącym ojcem i pokazuje, że zmarłym bliskie są nasze powszednie sprawy. - Poezja Herberta jest właśnie taka. Nie mówi o wzniosłych, niedosięgłych sprawach, ale dotyczy tego, co codzienne, bliskie, jak praca, dom, szkoła. Jednak nie zatrzymuje się na relacjonowaniu, lecz prowadzi dalej, pyta: "Czy warto? Czy nie warto?" - powiedział licealista.
Ogłoszenie zwycięzców konkursu oraz prezentacja nagrodzonych utworów odbędzie się w sobotę podczas gali finałowej. Następnie będzie można obejrzeć multimedialny spektakl w wykonaniu Unii Teatru Niemożliwego z Warszawy pt. „Drugi pokój - impresje według Zbigniewa Herberta". Po widowisku rozpocznie się koncert „Z Herbertem poetycznie", w którym wystąpią: Tadeusz Woźniak, Maciej Robakiewicz, Mirosław Czyżykiewicz, Antoni Muracki, Szymon Zychowicz i Piotr Kajetan Matczuk.
Organizatorem Herbertiady jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna oraz Komitet Organizacyjny Herbertiada. Patronat medialny objął "Gość Niedzielny".
Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.