Nowy numer 24/2021 Archiwum

Niemen wciąż wzrusza. Także młodych

Mimo że od jego śmierci minęło już 10 lat, wciąż pamiętają o nim jego fani. Co ciekawe - nie brakuje wśród nich nastolatków.

Widać to zwłaszcza w Słupsku. To właśnie tutaj od 9 lat spotykają się ci, dla których Czesław Niemen to ważna postać. Kiedy pada pytanie, dlaczego organizowany jest festiwal "Niemen Non Stop", Anna Maćkowiak, dyrektor imprezy, bez wahania odpowiada: "Bo kochamy Czesława".

O tym, że w tych słowach nie ma fałszu, można usłyszeć podczas koncertu konkursowego "Scen@Niemena". Młodzi artyści, często u progu kariery, pojawiają się na scenie m.in. z utworami z repertuaru bohatera imprezy. Kiedy z ich ust wydobywają się słowa na przykład "Dziwny jest ten świat", można poczuć gęsią skórkę. W ich śpiewie słychać emocje, bo - jak mówią artyści - Niemen wciąż ich porusza.

Przykładem może być Janka, która wciela w życie nazwę festiwalu - "Niemen Non Stop". Już po raz piąty bierze udział w konkursie. - Dlaczego? Bo to jedyna taka impreza. Młodzi artyści mają mnóstwo możliwości, ale niewiele jest takich wydarzeń, gdzie sięga się do wartościowej muzyki. Twórczość Niemena to jest kopalnia wiedzy. Biorę na warsztat jeden utwór, a uczę się naprawdę wiele - tłumaczy młoda uczestniczka.

Niemen wciąż wzrusza. Także młodych   "Niemen Non Stop" 2014 Mateusz Sienkiewicz Ale "Niemen Non Stop" to nie tylko konkurs muzyków i wokalistów. W tym roku organizatorzy postanowili sprawdzić wiedzę młodych słupszczan na temat życia i twórczości Czesława Wydrzyckiego (bo tak brzmi prawdziwe nazwisko muzyka). W którym roku się urodził, gdzie debiutował, kto skomponował dany utwór i napisał do niego tekst?

- Przyszłyśmy tutaj, bo interesuje nas taka muzyka. Śpiewamy w Młodzieżowym Domu Kultury utwory Niemena, więc chcemy sprawdzić, czy mamy o nim wystarczającą wiedzę - zdradzają trzy zestresowane licealistki na chwilę przed konkursem.

Zainteresowanie było tak duże, że kilku zespołom organizatorzy musieli odmówić możliwości występu. - Za rok spróbujemy zrobić konkurs dwuetapowy - cieszy się Anna Maćkowiak.

Tegoroczną edycję konkursu "Scen@Niemena" wygrała Michalina Olszewska z Koszalina. Studentka Politechniki i wokalistka teatru "Varieté Muza" urzekła jurorów swoją interpretacją utworu "Inside I'm Dying" Czesława Niemena.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama