Nowy numer 23/2021 Archiwum

30. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Ks. Popiełuszko został zamordowany 19 października 1984 roku. Wiele parafii w diecezji już się przygotowuje do uczczenia błogosławionego Polaka.

Historia męczeńskiej śmierci ks. Jerzego ma też swój wątek związany z diecezją koszalińsko-kołobrzeską. Pisaliśmy już o tym po śmierci kard. Józefa Glempa w styczniu 2013 roku. Zapraszamy do przypomnienia sobie tamtej historii. Archiwalny tekst można przeczytać TUTAJ.

W niedzielę 19 października w kościołach naszej diecezji odprawione zostaną Msze św. z okolicznościowymi homiliami, odbędą się specjalne nabożeństwa oraz wniesienie relikwii bł. ks. Jerzego. Będą miały też miejsce spotkania patriotyczne i konferencje poświęcone błogosławionemu. Tym, którzy nie mogą pamiętać wielkiego Polaka, bo są zbyt młodzi, mają pomóc projekcje filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas" i dyskusje o filmie.

Słupsk. Największe wydarzenia będą miały miejsce w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Triduum, które rozpocznie się w czwartek, związane będzie nie tylko z rocznicą śmierci bł. Jerzego Popiełuszki, ale także ze sprowadzeniem do Słupska jego relikwii. Poniżej podajemy program na wszystkie dni.

Koszalin. W parafii św. Kazimierza w niedzielę o godz. 16.00 odbędzie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Zadarki. Mszę św. poprzedzi program patriotyczny, który rozpocznie się o 14.30.

Złocieniec. Uroczystości odbędą się w parafii pw. Wniebowzięcia NMP. Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki otrzymane z kurii warszawskiej są już złożone w kaplicy na plebanii. W niedzielę na Mszy św. o 12.30 zostaną uroczyście wniesione do kościoła i umieszczone w ołtarzu wielkich Polaków. Główna część tego tryptyku poświęcona jest św. Janowi Pawłowi II, część po lewej stronie czeka na obraz i relikwie bł. ks. Jerzego. Wniesienia relikwii i poświęcenia obrazu dokona jego przyjaciel z wojska i naoczny świadek wydarzeń jego życia ks. prof. Marian Jan Wittlieb. Będzie on również przewodniczył Eucharystii oraz wygłosi okolicznościową homilię.

Kołobrzeg. W Kołobrzegu obchody rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego wpisują się w program I Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. W kołobrzeskiej bazylice o 16.20 odmówiony zostanie Różaniec z rozważaniami bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zaś po Mszy św., która rozpocznie się o 19.00, odbędzie się spotkanie z prof. dr hab. Wojciechem Polakiem i red. Wojciechem Sumlińskim pt. „Nieznane okoliczności porwania i śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki”.

Piła. W niedzielę na Mszy o godz. 11.00 do salezjańskiego kościoła pw. Świętej Rodziny zostaną uroczyście wprowadzone relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Homilie w tym dniu będzie głosił ks. dr Jarosław Wąsowicz, historyk, dyrektor archiwum Inspektorii Pilskiej.

PLAN TRIDUUM Z BŁ. JERZYM POPIEŁUSZKO W SŁUPSKU:

Czwartek

 • 18.00 Msza św.
 • 20.00 Adoracja - prowadzi: młodzież parafii NSPJ w Słupsku oraz młodzież pielgrzymkowa - Różaniec z Janem Pawłem II z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej
 • 21.00 Apel Jasnogórski

Piątek

 • 10.00 Msza św.
 • 11.00 Spotkanie młodzieży w kościele NSPJ z przedstawicielem IPN z Bydgoszczy, oraz projekcja filmu - "Popiełuszko. Wolność jest w nas" (dyskusja o filmie)
 • 17.00 Różaniec - Ministranci
 • 18.00 Msza św. - przewodniczy i homilię wygłosi ks. dr Krzysztof Włodarczyk, dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii
 • 19.00 Film - "Popiełuszko. Wolność jest w nas".

Sobota

 • 10.00 Msza św. - przewodniczy ks. kanonik Czesław Banaszkiewicz - Ruch obrony życia im. Ks. Jerzego Popiełuszki
 • 17.00 Różaniec - rozważania ks. kanonik Czesław Banaszkiewicz
 • 18.00 Msza św. przewodniczy i homilię wygłosi bp Krzysztof Zadarko; przekazanie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki przez NZZS Solidarność; po Mszy św. procesja światła z relikwiami wokół kościoła; ucałowanie relikwii

Niedziela

 • Podczas Mszy św. przez cały dzień homilie głosi ks. dr Krzysztof Włodarczyk; ucałowanie relikwii podczas każdej Mszy św

Prosimy o informacje na adres koszalin@gosc.pl o wydarzeniach związanych z bł. ks. Jerzym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama