Nowy numer 24/2021 Archiwum

Przygotowują się do 100-lecia

Trudno sobie wyobrazić Piłę bez kościoła pw. Świętej Rodziny. Jego charakterystyczna bryła na trwałe wrosła w krajobraz miasta. Świątynia stoi tam już prawie od wieku.

Mszą św. trydencką rozpocznie się jubileusz 100-lecia kościoła Świętej Rodziny w Pile - tak zdecydował komitet obchodów na pierwszym zebraniu. W skład tego gremium wchodzą 24 osoby świeckie, blisko związane z Kościołem i 5 księży.

- Wiadomo, sam proboszcz nie dałby rady przygotować jubileuszu, dlatego ma zespół, który pomoże, byśmy przez ten czas zrobili coś dobrego ku chwale Boga i Kościoła - wyjaśnia ideę powołania komitetu ks. Janusz Zdolski, sekretarz.

- Chcemy, aby 100-lecie kościoła było naszym wspólnym świętem. Wdzięczni Panu Bogu za tak piękny jubileusz, chcemy się do niego jak najlepiej przygotować - zaznacza ks. Zbigniew Hul, proboszcz parafii i przewodniczący komitetu.

Z wydarzeń planowane są m.in. uroczysta Msza z okazji 100-lecia na zewnątrz kościoła, jubileusz 30-lecia wspólnoty "Nazaret" Odnowy w Duchu Świętym, 40-lecie Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, jubileusze małżeństwa i kapłaństwa, zjazdy ministrantów, chórzystów i powołanych z Piły, parafialna pielgrzymka do Turynu, peregrynacja kopii całunu turyńskiego i figury św. Michała Archanioła, jubileuszowe Jerycho różańcowe i inne.

Podczas zebrania komitetu dyskutowano również nad inwestycjami, które warto podjąć w roku jubileuszowym. I tak wśród propozycji padło: przywrócenie pierwotnego koloru ławek, wymiana okien, drugi zamykany konfesjonał, naglący remont organów, kamera do transmisji on-line w kościele, gablota do ekspozycji relikwii, pamiątkowa tablica z okazji 100-lecia, czy jubileuszowy ornat "Świętej Rodziny".

- Warto, aby oprócz ważnych wydarzeń duchowych pozostawić w kościele jakiś materialny ślad po 100-leciu - mówi Karol Nowicki, jeden z członków komitetu.

Jubileuszowy rok obchodów rozpocznie się już 6 grudnia 2014 roku, czyli dokładnie w 99. rocznicę poświęcenia świątyni i potrwa do 6 grudnia 2015 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama