Nowy numer 24/2018 Archiwum

W Koszalinie stanie pomnik kard. Jeża

Bp Edward Dajczak wziął udział uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod monument.

Z inicjatywą postawienia pomnika wystąpiło Stowarzyszenie im. Kardynała Ignacego Jeża, które zawiązało się niedługo po jego śmierci 16 października 2007 roku. Członkowie organizacji chcą w ten sposób podkreślić rolę pierwszego biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej nie tylko dla Kościoła, ale w ogóle dla współczesnej historii Pomorza Zachodniego.

Idea postawienia pomnika honorowemu obywatelowi Koszalina zrodziła się w roku 100-lecia jego urodzin. Monument zostanie natomiast odsłonięty 31 lipca 2015 roku, a więc w 101. rocznicę urodzin kardynała. Na jego lokalizację wybrano pas zieleni naprzeciwko Prokuratury Rejonowej w Koszalinie przy ul. Zwycięstwa 107. Projekt zatwierdziła Rada Miasta we wrześniu.

Autorem projektu pomnika jest artysta rzeźbiarz Romuald Wiśniewski, ten sam, który wykonał stojący już od lat w Koszalinie pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Sama postać kard. Jeża będzie miała 1,6 metra wysokości. Jeszcze nie wiadomo, jak duży będzie cokół. Całkowity koszt budowy wyniesie 80 tys. zł. Pokryje go stowarzyszenie, które jest inicjatorem przedsięwzięcia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma