Nowy numer 24/2021 Archiwum

W Koszalinie stanie pomnik kard. Jeża

Bp Edward Dajczak wziął udział uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod monument.

Z inicjatywą postawienia pomnika wystąpiło Stowarzyszenie im. Kardynała Ignacego Jeża, które zawiązało się niedługo po jego śmierci 16 października 2007 roku. Członkowie organizacji chcą w ten sposób podkreślić rolę pierwszego biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej nie tylko dla Kościoła, ale w ogóle dla współczesnej historii Pomorza Zachodniego.

Idea postawienia pomnika honorowemu obywatelowi Koszalina zrodziła się w roku 100-lecia jego urodzin. Monument zostanie natomiast odsłonięty 31 lipca 2015 roku, a więc w 101. rocznicę urodzin kardynała. Na jego lokalizację wybrano pas zieleni naprzeciwko Prokuratury Rejonowej w Koszalinie przy ul. Zwycięstwa 107. Projekt zatwierdziła Rada Miasta we wrześniu.

Autorem projektu pomnika jest artysta rzeźbiarz Romuald Wiśniewski, ten sam, który wykonał stojący już od lat w Koszalinie pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Sama postać kard. Jeża będzie miała 1,6 metra wysokości. Jeszcze nie wiadomo, jak duży będzie cokół. Całkowity koszt budowy wyniesie 80 tys. zł. Pokryje go stowarzyszenie, które jest inicjatorem przedsięwzięcia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama