Nowy numer 24/2021 Archiwum

Ustka dla Niepodległej

Było patriotycznie, kolorowo i radośnie. Kilkaset osób uczestniczyło w zorganizowanym w Ustce Marszu Niepodległości.

Usteckie obchody Narodowego Święta Niepodległości poprzedziła Msza święta w intencji ojczyzny, odprawiona  w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela.

Po nabożeństwie, na placu przed ratuszem, w obecności kompanii reprezentacyjnej Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, rozpoczęła się część oficjalna.

W uroczystości uczestniczyli m.in. kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, delegacje służb mundurowych, szkół, a także działających w mieście partii i stowarzyszeń.

- Dzisiaj znamy prawdę, uczą się jej także młodzi w szkołach. To bez wątpienia jeden z triumfów wolności i demokracji. Dlatego niezwykle ważne jest, by młodzi ludzie nie zapominali o przeszłości, ale jednocześnie bez problemów mogli budować lepszą Polskę - powiedział w krótkim wystąpieniu burmistrz Ustki Jan Olech.

Po apelu pamięci i oddaniu salwy honorowej piosenki patriotyczne zaśpiewała Żaklina Mike, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Ustce.

Głównym punktem był jednak Marsz Niepodległości. Ponad 300 osób przeszło ulicami Ustki trasą od ratusza do Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego. Mieszkańcy przynieśli ze sobą biało-czerwone flagi i transparenty. W dłoniach trzymali płonące pochodnie, a ich kurtki i płaszcze zdobiły kotyliony. Ramię w ramię maszerowali ze sobą przedstawiciele wielu środowisk, ludzie o różnych poglądach.

- Pokazaliśmy, że potrafimy wspólnie, ponad podziałami radośnie obchodzić to ważne święto - mówiła jedna z uczestniczek marszu.

Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama