Nowy numer 24/2021 Archiwum

Wybory samorządowe 2014 raz jeszcze

Nie obędzie się bez dogrywek. Za dwa tygodnie niektórzy mieszkańcy diecezji znów wybiorą się do lokali wyborczych, by oddać głos.

Tym razem będą wybierać spośród dwóch kandydatów, którzy zdobyli najwięcej głosów, zbyt mało jednak, by pokonać rywali w pierwszym głosowaniu.

Taka sytuacja będzie miała miejsce w Koszalinie. Popierany przez PO obecny prezydent Piotr Jedliński uzyskał ok. 47 proc. poparcia, toteż zmierzy się z Arturem Wezgrajem z Lepszego Koszalina, którego poparło ok. 32 proc. głosujących. Będzie to już druga II tura po tym, jak stanęli przeciw sobie 4 lata temu.

Słupsk. Po emocjonującym liczeniu ostatnich pięciuset głosów walczących o 2 i 3 miejsce w niedzielnym głosowaniu do ponownej walki o fotel prezydenta Słupska staną Zbigniew Konwiński z PO, który zdobył 8541 głosy i Robert Biedroń z KWW Nareszcie Zmiana z 5972 głosami.

Kołobrzeg. Drugie podejście czeka urzędującego prezydenta Janusza Gromka z PO, który zmierzy się z bezpartyjną Wiolettą Dymecką z Porozumienia dla Kołobrzegu. Słaby wynik Gromka, jak i wprowadzenie przez PO do Rady Miasta tylko 7 na 21 radnych, jest dużą porażką.

Mielno. Olga Roszak-Pezała sprawująca urząd wójta zmierzy się za 2 tygodnie z byłym wójtem Zbigniewem Choińskim.

Białogard. Do drugiej rundy przygotowuje się obecny burmistrz Krzysztof Bagiński z 48 proc. poparciem, który stanie naprzeciw Jerzego Harłacza (37 proc.).

Ustronie Morskie. Urzędujący wójt Jerzy Kołakowski spotka się w drugiej turze z Stefanem Dymańskim.

Świeszyno. Gminę czeka II tura, w której walczyć będą dotychczasowy wójt Ryszard Osiowy oraz Ewa Korczak, kandydatka niezależna.

Tychowo. Urzędującą burmistrz Elżbietę Gumińską-Wasiak (KWW "Solidarni"), która zdobyła 47,39 proc. głosów czeka starcie w II turze z Robertem Falaną (KKW SLD Lewica Razem), na którego głosowało 44,15 proc. uprawnionych.

Wałcz. Do II tury przystąpią Bogusława Towalewska z KWW Wspólny Wałcz i Marek Matela z KW Alternatywa Dla Wałcza i Powiatu Wałeckiego. Między kandydatami jest niecałe 1,5 proc. różnicy. Bogusława Towalewska uzyskała 26,85 proc. oddanych głosów, a Marek Matela 25,42 proc.

Czaplinek. Miasto czeka II tura, w której walczyć będą Adam Kuśmider ze Stanisławem Kuczyńskim.

Złocieniec. Burmistrz Waldemar Włodarczyk niespodzianie uzyskał tylko 35 proc. poparcia wyborców. Zajął drugie miejsce i zmierzy się w II turze z Krzysztofem Zacharzewskim.

Połczyn Zdrój. 34 proc. głosów zdobyła obecna burmistrz Barbara Nowak (KWW Solidna Gmina). Stanie do II tury z Józefem Niziołem (KWW Niezależni Powiatowi), który zdobył ponad 28 proc. głosów.

Barwice. O fotel burmistrza w powalczą Zenon Maksalon, dotychczasowy burmistrz i Anna Jeneralska.

Grzmiąca. Dotychczasowy wójt Krzysztof Sysko zmierzy się z Tadeuszem Hajkowiczem.

Malechowo. Do drugiej tury szykują się Radosław Nowakowski i Czesław Galek.

 

W pierwszej turze rywali pokonali kandydaci z następujących miejscowości:

Piła. Odmiennie do wielu miast województwa wielkopolskiego, w Pile wybrano prezydenta w pierwszej turze. Jest nim ubiegający się o drugą kadencję Piotr Głowski z PO, który zebrał 60,4 proc. głosów.

Szczecinek. Burmistrzem pozostanie Jerzy Hardie-Douglas. W gminie zasiądzie nowy wójt - Ryszard Jasionas, zastępując Janusza Babińskiego.

Darłowo. Wygrał obecny burmistrz Arkadiusz Klimowcz zdobywając 64,64 proc.. Zaskoczeniem w powiecie było jedynie 18,7 proc. głosów oddanych na wójta gminy wiejskiej Darłowo Franciszka Kupracza. Przegrał na rzecz swojego byłego zastępcy Radosława Głażewskiego, który zdobył aż 66 proc. wszystkich głosów.

Sławno. Krzysztof Frankenstein z wyraźną przewagą nad rywalami zachował urząd burmistrza. Wójtem gminy wiejskiej Sławno pozostanie także Ryszard Stachowiak, który zdobył 59 proc. wszystkich głosów.

Sianów. 73,6 proc. głosów poparcia zdobył Maciej Berlicki i tym samym obejmie urząd ponownie.

Polanów. Grzegorz Lipski, dotychczasowy burmistrz nie miał żadnego kontrkandydata. Uzyskał 84 proc. głosów.

Bobolice. Urząd zachowa urzędująca burmistrz Mieczysława Brzoza. Zagłosowało na nią 67 proc. wyborców.

Wierzchowo. Nie mający kontrkandydata Jan Szewczyk obejmie urząd wójta w gminie.

Borne Sulinowo. Wygrała Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska uzyskując 52,5 proc. poparcia.

Drawsko Pomorskie. Urząd burmistrza będzie nadal pełnił Zbigniew Ptak.

Kalisz Pomorski. Urząd zachowa dotychczasowy burmistrz Michał Hypki.

Karlino. Rządzący od 1993 roku Waldemar Miśko (KWW Karlińskie Forum Samorządowe) zdobył 53,68 proc. głosów wyborców i pozostanie na kolejne 4 lata.

Gościno. Burmistrzem pozostaje Marian Sieradzki, który otrzymał prawie 90 proc. głosów poparcia.

Biesiekierz. Zmiana na stanowisku wójta. Wicestarosta powiatu koszalińskiego Andrzej Leśniewicz uzyskał ponad 50 proc. głosów wyborców.

Będzino. Na stanowisku pozostaje wójt Henryk Broda. Zdobył ok. 67 proc. głosów.

Postomino. Urząd wójta zostaje przy Januszu Bojkowskim, który nie miał żadnego rywala. Musiał jednak zdobyć więcej niż połowę głosów. Uzyskał jednak wysokie poparcie, ok. 88-89 proc.

Dygowo. Urzędujący wójt gminy Marek Zawadzki wygrał w pierwszej turze zdobywając 52 proc. głosów.

Rymań. Wójtem pozostaje Mirosław Terlecki.

Siemyśl. Na urzędzie wójta gminy pozostanie Marek Dołkowski.

Sławoborze. Walkę o urząd wójta wygrał Marcin Książek, który uzyskał ponad 86 proc. poparcie.

Świdwin. Jan Owsiak pozostaje burmistrzem na kolejną kadencję. Otrzymał 69,55 proc. głosów.

Manowo. Ponownie wójtem zostanie Roman Kłosowski, który zdobył 62 proc. głosów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama