Nowy numer 29/2019 Archiwum

Paczka dla bohaterów z Kresów

Rusza akcja "Rodacy - Bohaterom", czyli świąteczna pomoc dla polskich kombatantów Armii Krajowej oraz polskich środowisk patriotycznych mieszkających na Kresach Wschodnich.

W ogólnopolską akcję Stowarzyszenia „Odra – Niemen” po raz trzeci włączyły się koszalińska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gryf” oraz Stowarzyszenie Civitas Christiana.

- Ci ludzie swoją młodość poświęcili walce o niepodległość Polski, często wywożeni byli za to przez władze Związku Radzieckiego, w granicach którego znalazły się po wojnie Kresy na Sybir, wracali stamtąd wycieńczeni fizycznie tylko po to, by spotkać się z kolejnymi represjami. Chociażby takimi, jak uniemożliwienie znalezienia takiej pracy, która teraz pozwoliłaby im na godne życie. My jesteśmy tym ludziom winni naszą wdzięczność i pomoc. Kombatantów z każdym rokiem jest coraz mniej, odchodzą, ale zostają ich rodziny, którym też chcemy pomagać - wyjaśnia Marcin Maślanka z koszalińskiego oddziału Civitas Christiana, a zarazem rekonstruktor z „Gryfa”.  

Co może znaleźć się w paczce? Makaron, ryż, cukier, konserwy, olej, kawa, herbata, czekolada, kakao, ciastka, owoce w puszce, a także artykuły chemii gospodarstwa domowego.

Produkty można przynosić do koszalińskiej siedziby Civitas Christiana (ul. Zwycięstwa 135a I piętro) w godz. 9-15. We wtorki i czwartki od 15 do 21. Zbiórkę prowadzą również oddziały Stowarzyszenia w Pile, Szczecinku, Białogardzie, Słupsku i Miastku.

Ważne jest także, by do prezentów dołączyć koniecznie kartkę ze świątecznymi życzeniami.

- Dla tych ludzi bardzo ważna jest pomoc materialna, ale nie mniej ważny jest kontakt z Koroną, jak wciąż nazywają Polskę. Ci ludzie bardzo pielęgnują polskie tradycje, zwyczaje, język, chyba bardziej niż my, więc kilka słów skreślonych przez rodaków ma dla nich olbrzymie znaczenie - podkreśla Marcin Maślanka.

Ze względu na konieczność przygotowania paczek do transportu i czas potrzebny na ich dostarczenie do adresatów, zbiórka prowadzona jest do 15 grudnia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL