W Koszalinie w Orszaku Trzech Króli wzięło udział ponad 5 tys. osób.
W stolicy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Orszak odbył się już po raz czwarty.
Na rozpoczęcie Mszy św. poprzedzającej wyjście na ulice, bp Edward Dajczak zwrócił uwagę, że Orszak Trzech Króli to radosna manifestacja wiary. Wiara natomiast otwiera człowieka na Boga, który wyzwala w nim prawdziwe człowieczeństwo, dlatego w konsekwencji ludzie wierzący nie są dla społeczeństwa przeszkodą, ale ubogaceniem.
- Dzisiejszy dzień to święto radości, dlatego chcemy je tak właśnie przeżyć. Dzisiaj podczas tej Mszy św. proszę Boga za całą diecezję, o żywą, mocną i radosną wiarę dla wszystkich uczniów Jezusa. Proszę o głębię doświadczenia Boga, które sprawia w nas, że czujemy, jak pięknie jest być człowiekiem. Dzięki temu doświadczeniu odkrywamy też, że są w nas takie pokłady dobra i miłości, które mocą Boga uzewnętrzniają się i tworzą zupełnie inne społeczeństwo - mówił bp Dajczak.
Homilię podczas Eucharystii wygłosił bp Krzysztof Zadarko. - Dzisiejsze święto jest radosnym obchodem tej prawdy, że Bóg nie jest zarezerwowany wyłącznie dla wtajemniczonych. Bóg zapragnął objawić się i zamieszkać w sercach ludzi, wszystkich, bez wyjątku - mówił biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zwracając uwagę na to, że także we współczesnym świecie otwarcie się Boga spotyka się jednak z różnymi reakcjami człowieka.
Hierarcha odwołując się do postaci Heroda mówił o niezrozumiałym lęku przed Bogiem, którego niektórzy błędnie odbierają jako kogoś, kto przychodzi do świata ze złymi zamiarami. - W sercu Heroda widzimy ukrytą mentalność zastraszonego widza, który boi się, że ktoś chce mu coś zabrać.
Bp Zadarko zwrócił też uwagę na pokorę i otwartość Trzech Mędrców, których postawa może być wzorem także dla ludzi ze świata nauki. Mimo swej uczoności i głębokiej wiedzy byli oni bowiem otwarci na tajemnicę. - Dochodzą do momentu, w którym ich rozum staje się bezradny, kiedy zaczynają czuć, że ponad ich wiedzą i naturalnym doświadczeniem jest jeszcze rzeczywistość, która przekracza możliwości nawet największych geniuszy, największych umysłów tego świata.
Orszak wyruszył spod katedry około godz. 13. Trzech Króli jadących konno prowadził kawalerzysta ubrany w mundur z czasów II wojny światowej. Organizatorzy Orszaku chcieli w ten sposób podkreślić przypadającą w tym roku 70. rocznicę jej zakończenia i zdobycia Koszalina.
Tym razem rozśpiewany korowód kolędników przeszedł przez miasto nową trasą i zakończył się na dopiero co wyremontowanym placu przed ratuszem. Nie zabrakło jednak tradycyjnego przystanku przy cerkwi prawosławnej. Ojciec Mikołaj Lewczuk pobłogosławił uczestników Orszaku. Bp Edward Dajczak złożył życzenia wszystkim wspólnotom Kościołów Wschodnich, które 6 stycznia obchodzą Boże Narodzenie.
Życzenia o. Mikołaja Lewczuka, proboszcza parafii prawosławnej
Życzenia bp. Edwarda Dajczaka dla wiernych Kościołów Wschodnich
Koncert kapeli "Góralska Hora" ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Na placu przed ratuszem, na specjalnie przygotowanej scenie na zakończenie Orszaku wystąpiła zakopiańska kapela "Góralska Hora". Żywiołowe wykonanie kolęd przypadło do gustu kilkutysięcznej widowni i wielu porwało nawet do tańca.
Każdy z uczestników Orszaku otrzymał także słodki poczęstunek z okazji jubileuszu 25-lecia sakry biskupiej bp. Edwarda Dajczaka. Ordynariusz diecezji został wyświęcony przez św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra 6 stycznia 1990 roku.
Zwracając się do zgromadzonych na placu w centrum miasta biskup powiedział. - Od pierwszej Mszy świętej, którą sprawowałem w tej diecezji, na początku mojej posługi, powtarzałem i powtarzam za Jezusem i razem z Nim: "Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy". To jest moje życie, które wam daję, od początku do końca. Mogę wam powiedzieć, że jestem w tej diecezji zakochany po uszy i mam nadzieję, że mi to nigdy nie przejdzie. Bardzo was kocham i dziękuję wam za serce.
Już podczas Mszy św. biskup przyjął życzenia od wiernych i współbraci w biskupstwie i w kapłaństwie. Kanclerz kurii odczytał także życzenia, które biskupowi jubilatowi przesłał papież Franciszek. W symbolicznym geście, biskup uklęknął przed biskupem seniorem Tadeuszem Werno prosząc go o błogosławieństwo na dalsze lata posługi.
W uroczystość Objawienia Pańskiego 20. rocznicę sakry obchodził także bp Paweł Cieślik. On również wyświęcony został w bazylice św. Piotra przez św. Jana Pawła II.
W koszalińskim Orszaku wzięli także udział lokalni parlamentarzyści oraz przedstawiciele władzy samorządowej z prezydentem miasta Piotrem Jedlińskim na czele.