Po raz dziesiąty do Kołobrzegu zjechali kolędnicy z regionu. W jubileuszowym przeglądzie "Idą kolędnicy" wzięło ich udział ponad 600.
Przyjechali z większych i mniejszych ośrodków, szkół i placówek, żeby podczas dwóch dni przeglądu przedstawić swoją interpretację bożonarodzeniowej opowieści.
Dzisiaj w Regionalnym Centrum Kultury odbyła się wielka gala podsumowująca jubileuszowe zmagania kolędników.
Jak co roku jury miało nie lada problem ze wskazaniem najlepszych zespołów teatralnych. Ostatecznie wszystkie 20 zespołów, które zaprezentowały się podczas przeglądu otrzymało wyróżnienia i nagrody.
Tytuły laureata przeglądu otrzymali: grupa jasełkowa ze Szkoły Podstawowej w Warcinie, zespół teatralny „Magia Słowa” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieniu Pomorskim oraz „Mali kolędnicy” ze Starnina, filii Szkoły Podstawowej w Rymaniu.
Indywidualną nagrodę za najlepszą kreację Maryi przyznano w tym roku Dominice Kosteckiej ze Szkoły Podstawowej w Gościnie.
Serca jurorów i publiczności podbili roztańczeni gimnazjaliści z kołobrzeskiego Gimnazjum nr 1. Ich pełna energii i emocji opowieść o narodzinach Bożego Syna bez wątpienia zasłużyła na grand prix przeglądu.
Uczestnicy gali mieli możliwość obejrzeć najwyżej ocenione przez jurorów przedstawienie, wspólnie z gimnazjalistami kolędować a nawet zatańczyć, bo roztańczona grupa na koniec spektaklu porwała publiczność do tańca.
W kołobrzeskim przeglądzie chodzi głównie o danie dzieciom możliwości artystycznego opowiedzenia historii Bożego Narodzenia, kultywowanie polskiej tradycji, wspólne śpiewanie kolęd, a także integrację uczniów. Obok w pełni sprawnych aktorów często w przedstawieniach prezentowanych na przeglądzie występują osoby niepełnosprawne.
Jubileuszowa gala była też okazją do dokonania pewnych podsumowań. Przez dekadę na kołobrzeskim przeglądzie zaprezentowało się 4761 aktorów!
Pomysłodawczyniami przedsięwzięcia są Anna Mieczkowska, dzisiaj członek zarządu województwa zachodniopomorskiego oraz Iwona Olszewska, dyrektor kołobrzeskiej SP nr 3.
– Nie dość, że udało nam się za pierwszym razem, to udało się sprawić, że przegląd od dekady cieszy się popularnością i nie brakuje chętnych. To znaczy, że pomysł się obronił. I wierzę, że będzie się bronić dalej, bo przegląd promuje nadrzędne wartości: wiarę, miłość, tolerancję dla drugiego człowieka. To nie prawda, że młodzież jest zła, oni szukają tego, co piękne, co dobre i co przekazuje nam wiara. To zadanie nas, dorosłych, żeby umożliwić im te poszukiwania i stworzenie przestrzeni do pokazywania ich efektów – mówi Iwona Olszewska.
Gratulacje dla uczestników i organizatorów w imieniu bp. Edwarda Dajczak, patrona honorowego przeglądu, który w tym roku niestety nie mógł uczestniczyć w wielkiej gali, przekazał ks. Ryszard Andruszko, proboszcz kołobrzeskiej parafii pw. św. Marcina.
- To przesłanie, pokazywane dzisiaj na przeróżne sposoby, jest to samo od przeszło 2 tysięcy lat. Ciągle poszukujemy tej miłości, która narodziła się w Betlejem i chcemy otwierać na tę miłość serca. Może nie zawsze nam się to udaje. Te przedstawienia pokazują czego nam brakuje, za czym tęsknimy i czego pragniemy. Mam nadzieję, że kolejna dekada będzie równie piękna – mówił ks. Andruszko.
Organizatorami przeglądu są kołobrzeskie Szkoły Podstawowe nr 3 i 5, Klub Wojskowy i Regionalne Centrum Kultury.