Koszalińsko-Kołobrzeski

Jeśli sygnalizować, to konkretnie

Rozpoczęły się spotkania Caritas Akademii. Cykl szkoleń ma pomóc diecezjanom nauczyć się, jak pomagać w duchu Ewangelii.

Rok 2015 to dla Caritas Polska i również naszej diecezji jubileusz 25-lecia istnienia. To czas nie tylko świętowania, ale i budowania nowych projektów, odświeżenia spojrzenia na sposób niesienia pomocy. Jednym z takich projektów jest Caritas Akademia powstała przy siedzibie Caritas diecezjalnej w Koszalinie.

Caritas Akademia to wielomiesięczny cykl, na który składają się czterogodzinne spotkania w jedną sobotę w miesiącu.

Akademia rozpoczęła działalność „burzą mózgów”.  W ożywionej dyskusji zastanawiano się, jak uaktywnić w diecezji nowych wolontariuszy. Uczestnicy starali się wspólnie z dyrektorem Caritas DKK ks. Tomaszem Rodą postawić diagnozę, dlaczego w wolontariacie wciąż brakuje rąk do pracy. Wśród powodów wymieniali brak czasu, motywacji i wiedzy, lęk, uprzedzenia, stereotypowe myślenie, niedocenianie samego siebie.

Szukano prostych i skutecznych form zachęcenia parafian do zaangażowania się w pracę na rzecz potrzebujących. Beata Gorkowienko z Parafialnego Zespołu Caritas ze Złocieńca przekonywała zebranych, że kluczowym jest, by jasno określić, o jaką pomoc chodzi. - Lepiej jest zasygnalizować, że szukamy kogoś do konkretnego działania niż ogólnie do pomocy. „Jesteś mamą? Pomóż mi, jak nią być”, mogłaby brzmieć zachęta do włączenia się w wolontariat w Domu Samotnej Matki – podpowiada wolontariuszka.

Cykl skierowany jest nie tylko do Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas, ale także do wszystkich, którzy chcą podjąć wolontariat w swoim otoczeniu. - Chcielibyśmy, by taka aktywizacja miała miejsce w każdej parafii. By znaleźli się w niej ludzie wrażliwych oczu, słuchu, serca. Ruszamy w kierunku nauczenia się coraz lepiej rozpoznanej i zorganizowanej pomocy bliźniemu - powiedział ks. Roda.

Spotkania Akademii Caritas będą odbywały się raz w miesiącu w godz. 11-15. Najbliższe zajęcia to soboty 28 lutego oraz 14 marca. Miejscem zajęć jest siedziba Caritas Diecezji przy ul. Domina 8 w Koszalinie. Kolejne spotkania będą kontynuacją rozpoczętego szkolenia, ale ich forma będzie pozwalała na dołączenie do formacji w dowolnym momencie. Szkolenie zakończy się certyfikatem. Organizatorzy czekają na chętnych. Udział w Akademii jest bezpłatny.

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu słuchacze Caritas Akademii będą mieli okazję odbyć rekolekcje prowadzone przez dr ks. Jana Kaczkowskiego, dyrektora Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, bioetyka, autora videobloga. Jego inicjatywa wolontariatu hospicyjnego trudnej młodzieży i osób skazanych została uznana za najbardziej innowacyjny projekt resocjalizacyjny w Europie i nagrodzona przez Radę Europy Kryształową Wagą Wymiaru Sprawiedliwości. W roku 2012 postanowieniem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Koordynatorem projektu Akademia Caritas jest ks. Tomasz Roda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..