W Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie odbył się jednodniowy kurs prelegentów dla członków Diakonii Życia Ruchu Światło-Życie.
- Jednym z podstawowych zadań Diakonii Życia jest głoszenie prelekcji na tematy dotyczące płciowości, kobiecości, męskości, relacji. Dzieje się to najczęściej podczas letnich rekolekcji oazowych lub innych okazji, np. spotkań z uczniami w szkołach. Chodzi o to, by nauczyć się, jak głosić prelekcje - nie tylko, jakie treści w nich zawierać, ale też, w jaki sposób to robić. Trzeba przecież wziąć pod uwagę, kto jest odbiorcą, jak duża jest grupa, gdzie to się dzieje - powiedziała s. Magdalena Kozłowska ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej z Diakonii Życia Ruchu Światło-Życie.
Wykład o tworzeniu prelekcji, sztuce i technice prezentacji przeprowadziło małżeństwo - Agata i Krzysztof Jankowiakowie z Diakonii Życia diecezji poznańskiej. Używając przykładów, systematyzowali wiedzę na temat tego, jak zacząć przygotowania do prelekcji, jak reagować na pytania słuchaczy, jak przestrzegać ram czasowych wykładu. W części warsztatowej uczestnicy wygłosili fragmenty własnych prelekcji po to, by - pracując na konkretnych przykładach - ocenić te wystąpienia, zobaczyć ich dobre i słabe strony.
- Do mówienia na tematy związane z życiem trzeba podejść profesjonalnie - zaznaczył K. Jankowiak. - Każdy inny wykładowca, jeśli nie będzie przygotowany, może najwyżej znudzić słuchaczy, natomiast tematy dotyczące życia, miłości, seksualności są bardzo delikatne. Dlatego trzeba wiedzieć, co zrobić, by kogoś nawet niechcący nie zranić, nie wprowadzić w błąd. Niekiedy każde słowo jest ważne. Istotne jest także to, by niewłaściwym przekazem nie ukształtować w słuchaczu złego obrazu tego, o czym się mówi.
- Ponieważ słuchacze mają zazwyczaj własne doświadczenia w tych kwestiach, nie zawsze pozytywne, więc trzeba nauczyć się głosić je w ten sposób, by zawsze głosić Dobrą Nowinę - powiedziała A. Jankowiak. - Niekiedy łatwiej jest powiedzieć, czego nie powinno się robić. Jednak ważniejsze jest, by prelegent umiał przekazać to, co dobre: że może być pięknie i jak to zrobić, by żyć zgodnie z planem Boga.