Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Czasem wystarczy spojrzenie

W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie odbył się II zjazd Diecezjalnego Studium Formacyjnego dla Świeckich.

Na trzydniowe spotkanie przyjechało ok. 70 osób z całej diecezji - szafarze, lektorzy oraz animatorzy katechezy parafialnej.

Ci ostatni uczestniczą w projekcie „Szkoła Animatora”, stanowiącym cykl trzech weekendów. Przygotowani animatorzy będą mogli być wsparciem dla proboszcza w wielu sytuacjach duszpasterskich i formacyjnych, nie tylko tych związanych z przygotowaniem dzieci i młodzieży do sakramentów.

- Przygotowując animatorów katechezy parafialnej, lektorów oraz nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., staramy się zapewnić wspólnotom osoby, które będą ożywiały życie parafii, kompetentnie i mądrze wspierały duszpasterzy w ich dziele - powiedział ks. Radosław Mazur, odpowiedzialny za Studium Formacyjne w diecezji. - Równie ważne jest to, że zaopatrujemy uczestników naszego studium w wiedzę, formację, doświadczenie duchowe, co dla nich samych jest pomocą w byciu dojrzałym chrześcijaninem.

W ciągu trzech dni poruszono tematy związane m.in. z liturgiką, duchowością, teologią laikatu, rozwojem psychicznym i religijnym młodzieży.

Ks. Zbigniew Woźniak przedstawił uczestnikom temat komunikacji międzyludzkiej, która odgrywa ważną rolę nie tylko w prowadzeniu grup parafialnych, ale także w codziennych kontaktach z najbliższymi, współpracownikami. - Warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób komunikujemy się z innymi - podpowiadał. - Czy mój komunikat jest przez innych właściwie rozumiany?

Używając obrazowych, a wręcz zabawnych przykładów udowadniał, jak wiele z naszej komunikacji odbywa się poza słowami, np. na płaszczyźnie gestów, a nawet ubioru. Przyznał, że dobra komunikacja nie jest łatwa i że trzeba się jej uczyć. - Komunikacja to umiejętność jednoczenia się z drugą osobą, wzajemnego odczytywania informacji. Jeżeli potrafimy to czynić dobrze, to po jakimś czasie coraz mniej komunikatów potrzebujemy, by się wzajemnie zrozumieć. Czasem wystarczą tylko jedno spojrzenie czy gest.

Poza wykładami i ćwiczeniami - np. z fonetyki dla lektorów lub z liturgiki dla szafarzy - spotkanie miało także charakter duchowy. Uczestnicy wzięli udział w Eucharystii, Drodze Krzyżowej, Jutrzni, wspólnych modlitwach.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy