Pod tym hasłem obchodzimy w Kościele katolickim już 17. Dzień Świętości Życia.
Celem obchodów Dnia, który przypada zawsze 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
W koszalińskiej katedrze na zaproszenie proboszcza ks. Antoniego Tofila ok. 50 osób wystąpiło z ławek i podeszło do przodu, by podjąć duchową adopcję dziecka poczętego.
- Przeżywamy dziś, dokładnie 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem, uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie - powiedział proboszcz. - To okazja, by podjąć trud 9-miesięcznej modlitwy i w ten sposób by przyjść z pomocą tym rodzinom, w których istnieje zagrożenie, że poczęte życie ludzkie nie zostanie przyjęte. Każdy z nas może podjąć trud modlitwy, by uratować człowieka, którego prawdopodobnie się nie pozna, ale który, być może właśnie dzięki nam i Bożej łasce, będzie mógł żyć między nami.
Wierni wznosząc ku górze świece odpalone od Paschału, powtórzyli słowa przyrzeczenia, że - z pomocą Matki Bożej, aniołów i świętych - przez 9 miesięcy będą odmawiać jedną tajemnicą Różańca św. oraz modlitwę w intencji nienarodzonych, a także składać dobrowolne ofiary w intencji uratowania życia poczętego dziecka.
Pierwszy z dziesiątków Różańca św. i modlitwę w intencji nienarodzonych wszyscy odmówili wspólnie.
Dzieło duchowej adopcji 25 marca można było podjąć w wielu parafiach diecezji.
Dzień Świętości Życia, ustanowiony został przez Episkopat w Polsce 1998 r. w odpowiedzi na wezwanie papieża Jana Pawła II. W encyklice "Evangelium vitae" ("Ewangelia Życia") z 1995 roku podkreślił on konieczność "budzenia w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji".