Koszalińsko-Kołobrzeski

Misterium w Duninowie

Zainspirowana zimową pielgrzymką do Niepokalanowa młodzież z Duninowa przygotowała misterium o Męce Pańskiej.

Z inicjatywy proboszcza ks. dziekana Jerzego Wyrzykowskiego, młodzież tutejszej parafii podjęła starania i przygotowała spektakl przybliżający mękę i śmierć Jezusa nie tylko wspólnocie parafialnej. A wszystko zaczęło się podczas ostatnich ferii zimowych, kiedy młodzież odbyła pielgrzymkę do Sanktuarium w Niepokalanowie. Celem zasadniczym peregrynacji było zapoznanie się z życiem i dokonaniami św. Maksymiliana Marii Kolbego. Jednocześnie uczestnicy pielgrzymki mieli okazję obejrzeć ruchomą panoramę Męki Pańskiej, wykonaną przez jednego z braci franciszkanów. Panorama ta posiada szczególną ekspresję poprzez zastosowanie najnowszych technik światło-dźwięk i charakteryzuje się kompleksowym ujęciem wszystkich wydarzeń związanych z Triduum Paschalnym.

Wyjazd młodzieży do Niepokalanowa stanowił ciekawą lekcję poglądową, która zainspirowała młodzież do podjęcia decyzji o przeniesieniu tego misterium do lokalnego kościoła.

Misterium w Duninowie   Spektakl trwał ponad godzinę Archiwum parafii w Duninowie Od dwóch miesięcy trwały systematyczne przygotowania, cotygodniowe próby w opanowaniu ról i tekstu. Inscenizacja objęła wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy do Zmartwychwstania Pańskiego.

W Niedzielę Palmową w podwojach kościoła w Duninowie miała miejsce premiera Misterium Męki Pańskiej. W rolę Jezusa wcielił się Krzysztof Garwoliński, pracownik skansenu „Kraina w Kratę” w Swołowie, który w sposób zaangażowany i przekonywujący oddał dramat Chrystusa. W rolę Piłata wcielił się Jakub Radkowski, uczeń gimnazjum, św. Piotra zagrał Marcin Laskowski.

Postacie pod krzyżem tworzyła odrębna grupa: Maryję zagrała Klaudia Kaczmarek, św. Jana – Cezary Słapik, Weronikę – Natalia Kowalska. Rolę Judasza odtworzył Michał Bokacz. Nad całością dominował głos narratora Krzysztofa Gołębiowskiego, który opisywał poszczególne sceny i przybliżał widowni szczegóły Męki Pańskiej.

W przygotowaniu tej inscenizacji uczestniczyło bardzo wiele osób, zwłaszcza od strony zabezpieczenia technicznego: przygotowując krzyż, rekwizyty, scenę, oświetlenie, nagłośnienie.

Misterium w Duninowie   W scenach zbiorowych brało udział nawet 20 aktorów Archiwum parafii w Duninowie Na uwagę zasługuje ciekawie rozwiązana technicznie oprawa krzyża, którą wykonał Mirosław Sobolewski. Scenografia została zaadoptowana na wzór Misterium z Niepokalanowa. Nastrój widowiska, poświata ciemności nocy i nagłe rozjaśnienia zrealizował operator Krzysztof Kaczmarek. Muzykę skomponował lokalny organista Andrzeja Garboliński.

Misterium nawiązywało do konkretnych wydarzeń Triduum Paschalnego, były sceny z Wieczernika, modlitwy w Ogrójcu, pojmania, sądu przed Piłatem, Drogi Krzyżowej, ukrzyżowania i Zmartwychwstania.

W przeszło godzinnym przedstawieniu brało udział bardzo wielu artystów, w scenach zbiorowych występowało ponad 20 młodych aktorów wcielających się w role Apostołów, niewiast, żołnierzy, w postać Chrystusa i Piłata. Należycie zagrane role dały świadectwo właściwego przeżycia Wielkiego Tygodnia. Na zakończenie spektaklu rozbrzmiała muzyka Haendla.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..