W Koszalinie odbył się dzień wspólnoty odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego przyjechało ponad 100 osób plus ok. 30 małych dzieci z różnych stron diecezji.
- Mamy tutaj tych, którzy odpowiadają za poszczególne diakonie, czyli osoby podejmujące bardzo konkretne działania w Ruchu na różnych polach. Są też małżeństwa z Domowego Kościoła, najczęściej animatorzy w kręgach. Są kapłani, siostry ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej, jest młodzież - wylicza ks. dr Tomasz Tomaszewski, moderator diecezjalny Ruchu.
- Tego typu spotkanie odbywa się po raz drugi. W tym roku zajmujemy się kwestią diakonii. Diakonia to grupa ludzi, która w danej dziedzinie podejmuje konkretne działania na rzecz Ruchu, ale także w ogóle w Kościele. Mamy np. diakonię ewangelizacji, modlitwy, liturgiczną, muzyczną, życia czy komunikowania społecznego. Spotykamy się tutaj po to, aby przypomnieć sobie drogę w Ruchu Światło-Życie. Celem formacji oazowej jest bowiem właśnie posługa w diakoniach. Powinna być ona naturalną konsekwencją formacji. Służba w diakoniach ma, oczywiście, wychodzić poza sam Ruch. Chodzi nam o włączenie się w dzieło ewangelizacji całego Kościoła. Rozmawiamy więc także o tym, co dzięki działaniom w Ruchu Światło-Życie możemy zrobić, aby we współczesnym świecie głosić Ewangelię - dodaje ks. Tomaszewski.
Podczas spotkania poszczególne diakonie zaprezentowały swoją działalność. O diakonii ewangelizacji mówił ks. Remigiusz Szauer.
- Jednym z naszych działań jest współorganizowanie jesiennych rekolekcji ewangelizacyjnych dla młodzieży. Dwa razy w roku spotykamy się także na warsztatach. Jesienią były to warsztaty teatralne. Tegoroczne spotkanie wiosenne odbędzie się w ramach III Kongresu Ewangelizacji w Skrzatuszu. Jako Ruch Światło-Życie zaangażujemy się tam w ewangelizację wiejską. Jesteśmy odpowiedzialni za przeprowadzenie akcji w parafii w Starej Łubiance. Włączamy się także w przedsięwzięcia diecezjalne. Będziemy obecni na czuwaniu młodych w Skrzatuszu. Ludzie z Ruchu angażują się także w Przystań z Jezusem czy w ewangelizację nadmorską - wyliczał ks. Szauer.
O diakonii życia mówiła Małgorzata Telega: - Podejmujemy tematy związane z życiem w różnych jego aspektach. Np. za tydzień odbędą się rekolekcje "Youcat Life" dla młodzieży, które podejmują temat czystości, kobiecości, męskości. Organizujemy prelekcje na te tematy dla młodzieży podczas oaz wakacyjnych. W tym roku odbył się także kurs dla prelegentów, którzy wypowiadają się na tematy związane z obroną życia. Angażujemy się także w organizację Marszów dla Życia i Rodziny. Robiliśmy też kursy dla proliferów we współpracy z Fundacją "Pro - Prawo do Życia".
Działalność diakonii liturgicznej przedstawił Krystian Koszowski, diakonii modlitwy - s. Barbara Wilkowska, diakonii muzycznej - s. Monika Grabek, diakonii komunikowania społecznego - Tomasz Pukiewicz oraz diakonii oaz rekolekcyjnych - Ewa i Zbigniew Langowie z Domowego Kościoła.
Opiekę nad dziećmi sprawowała diakonia wychowawcza.