Z okazji jubileuszu 25-lecia Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w centrali placówki odbyła się konferencja prasowa poświęcona jej dokonaniom przez ostatnie ćwierćwiecze.
W konferencji uczestniczyli dyrektor Caritas DKK ks. Tomasz Roda, bp Krzysztof Zadarko, ks. Krzysztof Sendecki, dyrektor hospicjum im. bp C. Domina w Darłowie oraz Ewa Horanin, reprezentująca Szkolne Koła Caritas.
Konferencję rozpoczął rys historyczny Caritas na ziemiach naszej diecezji, który przedstawił bp K. Zadarko. Ks. Sendecki zaprezentowal dane dotyczące opieki podejmowanej wobec chorych naszej diecezji przez hospicjum stacjonarne i domowe, zaś p. Ewa Horanin opowiedziała on działaniach licznych Szkolnych Kół Caritas.
Na zakończenie ks. T. Roda przedstawił istniejące w diecezji placówki Caritas, podejmowane akcje oraz statystyki ilustrujące jej działania w ciągu ostatnich 25 lat.
- Prowadzimy łaźnię dla bezdomnych - wyliczał ks. Roda - z której codziennie korzysta 6 osób, co rocznie daje 1552 osoby. Od początku istnienia placówki pomogliśmy w ten sposób 35 720 osobom.
W koszalińskiej pralni dla ubogich codziennie pierze się 40 kg ubrań (8 prań), co rocznie daje 7 ton, a od początku istnienia placówki: 92 tony. Codziennie wydawane są tu ubrania dla 5 potrzebujących, rocznie dla1590, a od początku dla 37 050 osób.
Oto kolejne statystyki:
Świetlica profilaktyczno-wychowawcza dla dzieci codziennie przyjmuje 40 dzieci, zaś od początku przyjęła ich 750.
Koszalińska jadłodajnia dla ubogich i bezdomnych wydaje codziennie 143 obiady, co rocznie daje 37 650, a od początku 941 250.
Dom Samotnej Matki w Koszalinie przyjmuje rocznie 28 matek i 32 dzieci. Od początku przyjął 560 matek. Urodziło się w nim 154 dzieci.
Dom dla kobiet dotkniętych przemocą w Koszalinie daje schronienie rocznie 57 matkom i 21 dzieciom, a od początku pomógł 515 matkom i 274 dzieciom.
Hospicjum im. bp C. Domina w Darłowie przyjęło już 540 chorych, zaś istniejące przy nim Hospicjum Domowe - 40.
W Kołobrzegu, Ostrowcu i Podczelu Caritas prowadzi ośrodki wypoczynkowe dla dzieci i młodzieży, które łącznie przyjmują 2750 osób rocznie, zaś od początku przyjęły 47 234 osoby.
W Szczecinku Caritas prowadzi bursę dla ubogiej młodzieży, w której mieszka 20 osób rocznie, a od początku mieszkało 218 osób.
W Pile Caritas prowadzi przedszkole. To młoda placówka, korzysta z niej rocznie 160 dzieci, a od początku istnienia skorzystało 208 dzieci.
Żywność zbierana dla biednych i potrzebujących w ramach akcji diecezjalnej Caritas to 15 ton rocznie i 375 ton od początku istnienia Caritas DKK.
Na pomoc bezpośrednią, czyli wypoczynek, wyprawki szkolne, rehabilitację, leki, sprawy socjalne i charytatywne Caritas DKK przeznaczyła 5 250 000 zł.