Nowy numer 29/2021 Archiwum

Prokuratura umorzyła sprawę prof. Chazana

Profesor przyjeżdża do Koszalina. Powie m.in. o tym, dlaczego odmówił wykonania aborcji i wskazania lekarza, który by się jej podjął.

Jak podaje portal tvp.info śledczy uznali, że prof. Bogdan Chazan nie złamał prawa odmawiając wykonania aborcji swojej pacjentce, mimo, że były wskazania medyczne do przeprowadzenia takiego zabiegu.

W związku z tym mokotowska prokuratura zdecydowała o umorzeniu śledztwa ws. "narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w związku z odmową przeprowadzenia zabiegu usunięcia ciąży"

Dziennikarze tvp.info ustalili, że pod koniec lutego do prokuratury trafiła opinia biegłych z wrocławskiej Akademii Medycznej. Analizowali oni dokumentację ciąży kobiety, która była m.in. pacjentką szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie, kierowanego przez prof. Bogdana Chazana.

Śledczych interesowało m.in. czy zdrowie pacjentki było zagrożone, bo to jest jeden z warunków dopuszczalności legalnego usunięcia ciąży. Opinia dotyczyła także kwestii, czy ciąża była prowadzona w sposób prawidłowy. Z informacji do jakich dotarł portal tvp.info wynika, że opinia biegłych nie dała śledczym podstaw do przedstawienia zarzutów prof. Chazanowi. Wynikało z niej m.in., że narodziny dziecka nie zagrażały życiu i zdrowiu matki.

Prof. Bogdan Chazan, powołując się na klauzulę sumienia, odmówił wykonania w szpitalu aborcji, choć, według polskiego prawa, były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Odmówił też wskazania innego lekarza, który chciałby się podjąć usunięcia ciąży. Profesor został zwolniony z pracy, ponieważ według urzędników warszawskiego magistratu, nie miał prawa powoływać się na klauzulę sumienia, odmawiając pacjentce wskazania innego lekarza.

- Zarzuty w takiej sprawie mógłby usłyszeć podejrzany, gdyby "zmusił groźbą lub przemocą" pacjentkę do utrzymania ciąży. A tu nic takiego nie miało miejsca. Na chwilę obecną nie ma więc podstaw do przedstawienia komukolwiek zarzutów - mówi portalowi tvp.info jeden ze śledczych. 

18 maja w Koszalinie prof. Bogdan Chazan weźmie udział w spotkaniu otwartym, które rozpocznie cykl wywiadów na żywo zatytułowanych: "Gość na Plus". Jest to nowa inicjatywa koszalińskiej redakcji "Gościa Niedzielnego" i Radia Plus.

Spotkanie odbędzie się w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama