GN 23/2021 Archiwum

JPII zapomniany nie będzie

W koszalińskim Katolickim Gimnazjum odbył się drugi, tj. diecezjalny, etap 5. Metropolitalnego Konkursu Papieskiego dla Gimnazjalistów.

Gimnazjaliści stanęli do niego równocześnie w 3 diecezjach: archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i zielonogórsko-gorzowskiej.

- Idea konkursu zrodziła się 5 lat temu z potrzeby upamiętnienia nie tylko osoby Jana Pawła II, ale także jego pobytu na naszej pomorskiej ziemi - powiedział ks. Radosław Mazur, dyrektor Wydziału Katechetycznego koszalińskiej kurii. - To pokolenie, które dzisiaj bierze udział w konkursach, już ojca świętego prawie nie pamięta, a jeżeli tak, to najwyżej ostatnie chwile jego życia. Natomiast jego wizyt w naszej metropolii - w Szczecinie, Koszalinie czy Gorzowie - już nie. Stąd pomysł, by tę wiedzę im udostępnić. A także pokazać aktualność przesłania, które ojciec święty nam zostawił.

15 gimnazjalistów wywalczyło szansę reprezentowania naszej diecezji w finałowej rozgrywce, która odbędzie się 17 czerwca w Głogowie, ponieważ organizacja tegorocznego finału przypadła w udziale diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Najlepsza spośród naszych diecezjan była Aleksandra Podstawska z Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu. Drugie miejsce zajęła Agata Starkowska z Gimnazjum nr 6 w Koszalinie, zaś trzecie Michalina Szafer z Gimnazjum nr 3 w Kołobrzegu.

Pablo Baigorria-Kobyliński z Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu już drugi rok bierze udział w konkursie papieskim. Tym razem zajął miejsce tuż za podium, 4-te. Do tegorocznej edycji przygotowywał się od października. Przeczytał tyle tekstów, które wyszły spod pióra Jana Pawła II oraz na jego temat, że jego wiedza w tym zakresie bardzo wzrosła. Co więcej, właśnie tego rodzaju konkursy są wg Pablo szansą na to, by postać Papieża Polaka była wśród młodego pokolenia w ogóle znana. – Poznajemy nie tylko jego teksty, ale pośrednio przez nie również jego sposób rozumowania – powiedział gimnazjalista. – W listach i przemówieniach papieskich jest wiele rad, jak postępować, jak radzić sobie w różnych sytuacjach. Dla mnie w tym względzie Jan Paweł II jest autorytetem – powiedział finalista.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama