Nowy numer 38/2023 Archiwum

Marsze dla Życia i Rodziny

W najbliższą niedzielę 14 czerwca przejdą jeszcze ulicami Koszalina i Słupska.

Marsze dla Życia i Rodziny to wydarzenie, które odbywa się w Polsce regularnie od 2006 roku. Jest to manifestacja przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku do ludzkiego życia.

Na specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej w poniedziałek 8 czerwca w koszalińskim ratuszu, do udziału w marszach zachęcał bp Edward Dajczak.

- Rodzina jest skarbem i taką wartością, że nie ma wątpliwości, iż rodzinę trzeba wspierać na wszelkie sposoby i w różnych możliwych formach. Człowiek czuje się i najlepiej rozwija w zdrowej rodzinie, dlatego ważne, by troszczyć się o nią na wszystkich szczeblach władzy i we wszystkich wymiarach życia społecznego.

Jak podkreślają organizatorzy, marsze mają charakter afirmatywny, czyli nie są manifestacją "przeciw", ale "za". Chodzi w nich o pokazanie wszystkim, nie tylko wierzącym, że tak podstawowe wartości, jak rodzina i życie, powinny być ważne dla każdego człowieka, niezależnie od przekonań religijnych czy politycznych.

"W tym roku będziemy maszerowali pod hasłem: »Rodzina - Wspólnota - Polska«. Pragniemy przypomnieć, że w rodzinie wykuwa się kapitał społeczny osób, które w dorosłym życiu będą funkcjonowały we wspólnocie narodowej" - podają organizatorzy, czyli Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. "Dlatego podczas tegorocznych marszów chcemy mówić o potrzebie troski rodziców o wychowanie i edukację swoich dzieci. Chcemy przypomnieć, że rodzicie mają prawo i obowiązek wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Wszystkie prawa rodziców pochodzące z prawa naturalnego, potwierdzone między innymi w Konstytucji, winny być przez decydentów uznane i chronione. Ponieważ rodzice pełnią pierwszoplanową rolę wychowawczą, wszelkie instytucje publiczne winny pełnić rolę pomocniczą, uznając autorytet i wolę rodziców" - dodają organizatorzy.

W tym kontekście na konferencji prasowej w Koszalinie wypowiedziała się także s. Magdalena Kozłowska, kierowniczka Domu Samotnej Matki, zaangażowana w organizacje marszu:

- Takie wydarzenia, jak ratyfikacja tzw. konwencji antyprzemocowej, aktywność seksedukatorów w szkołach, dostępność "pigułki śmierci" nawet dla dziewcząt od 15-ego roku życia bez recepty, stanowią zagrożenie dla rodziny. To sprawia, że trzeba się upomnieć o prawa rodziców do wychowywania swoich dzieci.

W Koszalinie Marsz dla Życia i Rodziny wyruszy spod katedry po Mszy św., która rozpocznie się o godz. 11.30. Zakończy się festynem rodzinnym przy kościele pw. św. Wojciecha.

W Słupsku marsz rozpocznie się o godz. 14.30 przy kościele pw. św. Maksymiliana, a zakończy przy kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

Przy okazji marszów zbierane też będą podpisy pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Akcja "Stop aborcji" promowana jest przez Fundację "Pro-prawo do życia". Szerzej pisaliśmy o tym TUTAJ.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej tegoroczne Marsze dla Życia i Rodziny odbyły się już w Pile, Szczecinku, Wałczu i Kołobrzegu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast