Nowy numer 24/2021 Archiwum

XIV Konkurs twórczości Karola Wojtyły

Po raz 14. gimnazjaliści województwa zachodniopomorskiego przystąpili do konkursu upamiętniającego sylwetkę i twórczość Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II.

Hasło tegorocznej edycji brzmiało: "Jan Paweł II - świętymi bądźcie".

Rozpoczynając konkurs, burmistrz Sianowa Maciej Berlicki przypomniał sylwetkę Jana Pawła II jako tego, który jest bliski wspomnieniom wielu Polaków. Zarazem cieszył się, że włączyć w tę pamięć chcą się także młodzi, bo zachodniopomorscy gimnazjaliści od lat podejmują temat twórczości Karola Wojtyły. - Warto wracać do jego słów, warto je pięknie przekazywać. Czym szerzej dociera nasz konkurs, tym ma większy sens - mówił burmistrz, dziękując za przybycie uczestnikom, zwłaszcza tym z odległych zakątków województwa.

Główną kategorią konkursową jest słowo mówione. Wydarzeniu tradycyjnie towarzyszy konkurs plastyczny, literacki i na prezentację multimedialną. Konkurs ma już długą 14-letnią tradycję, ale według dyrektora Gminnego Gimnazjum w Sianowie Krzysztofa Sosnowskiego, niewiele młodzieży podejmuje wyzwanie rywalizacji konkursowej, a zwłaszcza przystąpienia do głównej i zarazem najtrudniejszej kategorii - recytacji twórczości Karola Wojtyły. - Do tegorocznych zmagań konkursowych przystąpiło 21 szkół, 78 uczniów, ale niestety, mieliśmy tylko 16 wystąpień słowa mówionego, w tym 4 poezji śpiewanej - ubolewał K. Sosnowski. - Chciałoby się więcej. Konkurs, który miałby się zamknąć tylko w prezentacjach multimedialnych, literackich lub pracach plastycznych, byłby jałowy.

- Jest to konkurs, który w zachodniopomorskiej oświacie ma ugruntowane miejsce - zapewniał organizatorów obecny na konkursie zastępca Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Krzysztof Rembowski. Zachęcał do podejmowania wysiłków, aby konkurs się rozwijał, być może w formule poszerzonej o szkoły ponadgimnazjalne.

Grand Prix konkursu zdobyła uczennica Zespołu Szkół w Postominie Aleksandra Kania.

W kategorii poezji mówionej zwyciężyła Karina Motolko z gimnazjum nr 4 w Słupsku. Drugie miejsce zajęła Natalia Katolik z Bobolic, a trzecie Małgorzata Mijewska ze słupskiej "trójki". Wyróżnienia otrzymały: boboliczanki Julia Rewkowska i  Paulina Zachaj oraz Maja Arciszewska z gimnazjum nr 4 w Słupsku.

W kategorii poezji śpiewanej pierwsza była Wiktoria Wojciechowska z koszalińskiej "9", zaś druga Izabela Łukowska z Katolickiego Gimnazjum w Słupsku.

Organizatorem konkursu było Gimnazjum Gminne w Sianowie we współpracy z parafią św. Stanisława Kostki oraz Urzędem Gminy i Miasta.

Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem biskupa Edwarda Dajczaka oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty - Marii Boreckiej.

Występy młodych artystów oceniało jury w składzie: przewodnicząca - Agnieszka Siwińska, nauczyciel w Gimnazjum Gminnym  w Sianowie, Anna Kiełb - pracownik Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie, Grażyna Brożyńska - nauczyciel gimnazjum 11 w Koszalinie, ks. dr Radosław Mazur z Wydziału Katechetycznego koszalińskiej kurii.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama