Nowy numer 23/2021 Archiwum

Caritas ostrzega przed oszustami

Pojawiły się doniesienia o wyłudzaniu pieniędzy przez ludzi podszywających się pod pracowników Caritas.

Ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezjalnej, informuje, że do koszalińskiej centrali dotarły informacje o przypadkach wykorzystywania wizerunku organizacji, aby wyłudzać pieniądze od firm i osób indywidualnych.

Oszuści są do procederu dobrze przygotowani. Wiedzą, jakie placówki są pod opieką Caritas i właśnie na nie "zbierają" pieniądze.

Dzwonią do firm, podając się za pracowników Caritas, i proszą o wpłatę na fałszywe konto, aby wesprzeć w ten sposób np. Dom Samotnej Matki czy Centrum Kryzysowe dla Kobiet.

Do centrali Caritas zgłosiła się także osoba, która otrzymała paczkę za pobraniem, która miała być upominkiem, a część zapłaty za nią miała zasilić konto Caritas.

Jak poinformował nas ks. Roda, aktualnie Caritas organizuje tylko kolonie letnie dla dzieci i młodzieży. Nie odbywają się żadne zbiórki pieniędzy czy rzeczy na Dom Samotnej Matki w Koszalinie ani na Centrum Kryzysowe dla Kobiet i Kobiet z Dziećmi.

Poza tym - jak mówi ks. Roda - Caritas nigdy nie prowadzi zbiórek telefonicznie. Jeśli zwraca się do jakiejś firmy, robi to najpierw listownie, a dopiero potem kontaktuje się z nią pracownik Caritas.

Osoby, które miały kontakt z oszustami, proszone są o zgłoszenie sprawy na policję bądź do siedziby Caritas diecezjalnej w Koszalinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama