Zespół Muzyki Dawnej "Flauto Dolce" zawitał do parafii św. Józefa Rzemieślnika w Koszalinie.
Chociaż muzycy grający na dawnych instrumentach i śpiewający pieśni z okresu od średniowiecza do baroku mają niespełna 20 lat, świętowali dziś swój jubileusz - 360. występ.
Trasa koncertowa po miastach Pomorza Zachodniego jest częścią Ogólnopolskich Warsztatów Artystycznych Muzyki Dawnej w Drawnie k. Choszczna. W warsztatach bierze udział 7 zespołów, 2 z nich wystąpiły w Koszalinie - Flauto Dolce oraz duet Oak Brothers.
- Młodzi muzycy grają na kopiach instrumentów dawnych. Wykorzystują lutnię, harfę, psalterium, kij deszczowy, zestawy fletów. Zanim wystąpią przed publicznością dowiadują się o historii muzyki, którą wykonują, o sposobie jej wykonywania - wyjaśnia Adam Deneka, kierownik artystyczny i menedżer zespołu.
W warsztatach chodzi o uwrażliwienie dzieci i młodzieży na piękno kultury polskiej i europejskiej okresu renesansu i baroku oraz rozwój ich talentu muzycznego. Jest to o tyle ważne, że odbywają się w Drawnie, z dala od szkół muzycznych, i jest to dla wielu uczniów jedyny bardziej zaawansowany kontakt z muzyką instrumentalną.
Flauto Dolce swoją przygodę zaczynali 6 lat temu, jako uczniowie drezdeńskiego Gimnazjum nr 1. Drugi zespół - duet Oak Brothers - to bracia, studenci wrocławskiej Akademii Muzycznej, którzy muzykę dawną zaczęli grać jako 5-letnie szkraby. - Wciąż rozwija się w nich ta pasja. Grają na wiolonczeli barokowej oraz violi da gamba, którą zbudował ich ojciec - wyjaśnia A. Deneka.
Publiczność w skupieniu słuchała utworów, które w upalny wieczór z zadziwiającą łatwością przenosiły ich w miejsca, a raczej czasy odległe o kilka stuleci. Pomocą w tym były nie tylko dawne instrumenty, ale także barwne stroje z epoki.