Nowy numer 25/2021 Archiwum

Biegną do Królowej

26. Pielgrzymka Biegowa na Jasną Górę tradycyjnie wyrusza z Bytowa. Słupszczanie mają nadzieję wydłużyć trasę i w przyszłości rozpoczynać ją w naszej diecezji.

Pielgrzymka z Bytowa na Jasną Górę to najstarsza, a zarazem najdłuższa pielgrzymka biegowa w Polsce. Trwa od 26 do 30 lipca. W tym czasie biegacze pokonują 500 km.

Biorą w niej udział także nasi diecezjanie ze Słupska, Korzybia, Okonka i Piły. - Nasza diecezja ma silną reprezentację. Jest nas 5 osób na 20 uczestników pielgrzymki - powiedział ks. Łukasz Bikun, wikariusz ze słupskiej parafii pw. NMP Królowej Różańca Świętego. Bierze udział tej pielgrzymce po raz drugi, nie boi się wyzwania, przeciwnie - jest przekonany, że łatwiej mu dobiec do jasnogórskiego tronu Królowej Polski niż dojść pieszo. - Zresztą jest intencja, więc jest silna motywacja, by wytrwać - tłumaczy.

Ważnym zadaniem pielgrzymki jest popularyzacja biegów długodystansowych oraz aktywnej rekreacji. - Naszym ideałem jest także sportowe pielgrzymowanie - zapewnia ks. Bikun. - Wspólny bieg rozgrywamy w kilku sztafetach. Każdy biegacz zobowiązuje się do przebiegnięcia jednego etapu w ciągu dnia. Resztę trasy może pokonać w samochodzie, ale jeśli starcza mu sił, może biec dłużej.

Dystanse są dostosowane do możliwości biegaczy. Najkrótszy wynosi 20 km, najdłuższy - 60. Pierwszy dzień pielgrzymki biegowej to odcinek z Bytowa do Tucholi, kolejne prowadzą do Torunia, Krośniewic, Pabianic i Częstochowy.

Pielgrzymka nie jest liczna. Organizatorzy - ks. Krzysztof Szary i Stanisław Majkowski - dbają o bezpieczeństwo peletonu, toteż zachowują jej kameralny charakter. - Organizatorzy podkreślają, że mogłoby biec i 100 osób, ale byłoby to trudne do przeprowadzenia na trasie, ponieważ biegniemy w otwartym ruchu drogowym. Do Tucholi docieramy drogami lokalnymi, ale potem wbiegamy na krajową "jedynkę", następnie na ruchliwą drogę prowadzącą do Zgierza. Stąd też podział na sztafety, które dzielą nas na 4-osobowe zespoły. Natomiast przez wszystkie duże miasta biegniemy wspólnie - wyjaśnia słupski duszpasterz.

Pielgrzymka Biegowa zaczyna się w Bytowie, ale są projekty, by w przyszłych latach trafiła do naszej diecezji. - Rodzi się pomysł, by ją wydłużyć. Zabiegamy o to, by rozpoczynać ją w Słupsku - zdradza ks. Bikun. - Organizatorów nie byłoby trudno przekonać, bo niektórzy to słupszczanie - mieszkają lub pracują w Słupsku.

Organizatorami pielgrzymki są parafia św. Filipa Neri w Bytowie oraz Klub Biegacza "Goch".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama