Nowy numer 3/2019 Archiwum

Pobądź w Pobądzu

Lato w domu wcale nie musi być nudne. Mieszkańcy wsi Pobądz spędzają je artystycznie. Właśnie na drzwiach jednej ze stodół stworzyli kolorowy mural.

Wcześniej wspólnie przygotowywali fryzy, które posłużyły za podstawę murala, podsłuchiwali jak brzmi ich wieś i otaczające ją pola i lasy i uczyli się grać na afrykańskich bębnach. Przed nimi jeszcze zajęcia teatralne i literackie. 

Wszystko za sprawą grupy „Pobądź z nami”, która zaprosiła mieszkańców na oryginalne warsztaty. Tworzy ją kilkoro zaprzyjaźnionych artystów zajmujących się plastyką, muzyką i teatrem. 

- Warsztaty nie są po to, by tworzyć wielkie dzieła, ale są zaproszenie do aktywności artystycznej potrzebnej każdemu człowiekowi do właściwego rozwoju – wyjaśnia Hanna Żywicka, artystka-plastyk, która w Pobądzu znalazła miejsce do życia i tworzenia.

Do jej pracowni i na posesję, gdzie odbywają się zajęcia zaglądają nie tylko najmłodsi sąsiedzi. Także dorośli aktywnie włączają się w przedsięwzięcie.  Oprócz mieszkańców Pobądza na warsztaty przychodzą też mieszkańcy sąsiednich wsi, zdarzają się także goście z oddalonego o ponad 30 km Białogardu.

W zajęciach biorą udział nie tylko najmłodsi pobądzianie   W zajęciach biorą udział nie tylko najmłodsi pobądzianie Grupa "Pobądź z nami" - Może mniej swobodnie niż dzieciaki, bo w grę wchodzą ambicje, ale malowanie jest terapeutyczne. Takie uzewnętrznienie swoich emocji za pomocą sztuki potrzebne jest nie tylko dzieciom – dodaje. 

W teorii mural jest ukończony, ale pani Hanna nie mam wątpliwości, że temat będzie jeszcze kontynuowany, gdy tylko któryś z uczestników warsztatów postanowi, że warto byłoby coś domalować. Jak potoczą się dalej zajęcia?

– Sami jeszcze do końca nie wiemy, bo jest to wielka improwizacja, chociaż ukierunkowana. Jeżeli podczas zajęć coś się rodzi, to się za tym idzie. To też ma znaczenie. Chcę, żeby to uczestnicy nadawali ton – mówi plastyczka. 

Warsztaty trwać będą do września. Zakończą je wystawy w Białogardzie, Bobolicach, Tychowie i Połczynie Zdroju, na których uczestnicy zaprezentują swoje prace i opowiedzą, czym się zajmowali w lecie. Projekt grupy „ Pobądź z Nami” realizowany jest w ramach dofinansowaniu ze środków programu „Działaj Lokalnie IX”. 
 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy