Nowy numer 08/2024 Archiwum

Graffiti dla powstańców

Ignacy Jan Paderewski, Stanisław Taczak i Józef Dowbor-Muśnicki - bohaterowie Powstania Wielkopolskiego, jedynego udanego zrywu niepodległościowego w naszej historii - zostali upamiętnieni na pilskim murze. To inicjatywa kibiców Lecha Poznań.

Zarówno pomysł, jak i wykonanie graffiti to efekt starań pilskich kibiców Lecha oraz Młodzieży Wszechpolskiej. Całość sfinansowana została ze składek własnych i zbiórki prowadzonej przy okazji obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego. 

 Kibice Lecha z Piły od kilku lat aktywnie uczestniczą w upamiętnieniu bohaterów Powstania Wielkopolskiego, między innymi co roku porządkując miejsca pamięci w powiecie pilskim i chodzieskim oraz zapalając znicze w rocznicę wybuchu powstania. Mural to kolejna akcja mająca na celu przypomnienie naszych bohaterów - informują realizatorzy przedsięwzięcia.

Wybór miejsca na stworzenie malowidła nie jest przypadkowy. Ściana, na której powstało to pozostałość po dawnym niemieckim areszcie śledczym. Byli tam więzieni m.in. powstańcy wielkopolscy, walczący w okolicach Czarnkowa, Trzcianki i w bitwie o Wysoką. Przy muralu ma powstać także tablica, która będzie o tym informować. 

Nie po raz pierwszy kibice i młodzieżowe środowiska patriotyczne z Piły zadbały o przypominanie historii malując na miejskich murach. Dwa lata temu uczcili w ten sposób Żołnierzy Wyklętych. Jak zapowiadają, mają już pomysły na kolejne murale. 
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy