Nowy numer 29/2021 Archiwum

Ministranci na wojnie. Balonowej

W Bornem Sulinowie rozpoczęła się druga tura rekolekcji letnich dla ministrantów.

Pierwsza, zgromadziła 34 gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Na drugą skierowaną do młodszych chłopców, przybyło 80 uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Rekolekcje składają się z 10 dni formacyjnych podejmujących temat "Święte dzieci". - Chcemy chłopcom pomóc zrozumieć, co znaczy być dzieckiem patrząc na to z Bożej perspektywy - informuje ks. Andrzej Zaniewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży i ministrantów. - Każdy dzień jest spotkaniem z postacią jednego świętego. Prezentujemy ministrantom święte sylwetki ich rówieśników, na przykład Dominika Savio czy José Sáncheza del Río.

Każdego dnia ministranci będą uczestniczyli we Mszy św. oraz uczyli się liturgii. - Przygotowaliśmy zajęcia pod nazwą "szkoła liturgii". Towarzyszy nam trzech kleryków z koszalińskiego seminarium, którzy przeprowadzą warsztaty dotyczące podstaw posługi ministranckiej - dodaje duszpasterz.

Organizatorzy przewidzieli w programie dużo czasu na sport i zabawę. Już pierwszego dnia na terenie należącym do szkoły, w której odbywają się rekolekcje, rozpętała się wojna balonowa. W kolejnych nie zabraknie atrakcji militarnych, przejażdżki amfibią, a nocą - podchodów.

Rekolekcje to forma integracji wspólnoty ministranckiej. - Większość chłopców pochodzi z małych miejscowości - wyjaśnia ks. Zaniewski. - W takich małych parafiach, gdzie posługuje tylko jeden ksiądz, niekiedy trudno jest zorganizować ministrantom wakacyjny wypoczynek, jak to udaje się w dużych parafiach miejskich. Dlatego proponujemy im "wakacje z Panem Bogiem", które jednocześnie są formacją ministrancką. Ale też integrują ministrantów z całej diecezji w jedną dużą wspólnotę.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama